Boér Tamás: Sikertervezés
tréningjéből válogattam, szeretettel ajánlom Neked.
Öt leggyakoribb félelmeink:
1. számú félelem: Félelem az anyagi lecsúszástól. Az állásod elvesztése és az ezzel járó – jó esetben csak ideiglenes – jövedelem kiesés természetesen nagyon fájó tud lenni. Tetszik, nem tetszik, tudomásul kell venni: a 21. században nincs biztos munkahely. Szüleink még talán kihúzták egy munkahelyen a nyugdíjig. De ma, amikor valaki pályakezdőként munkába áll, a legkevésbé sem számíthat arra, hogy onnan is fog nyugdíjba menni, ahol éppen elhelyezkedik. Néhány munkahely-váltásra az életük során az emberek többségének számítaniuk kell.
Stratégiák a félelem legyőzésére:
a./A legfontosabb munkád az Életed. Legyen személyes jövőképed, legyenek életcéljaid. Teremtsél minél nagyobb átfedést a személyes jövőképed, az életcéljaid és a pénz-kereseti célból végzett munkád között. Ha kell, váltsál munkahelyet. Nagyon fontos, hogy az álmaidért dolgozz, ne csak a pénzért. Az elsősorban a pénzért való dolgozás és az anyagiak gyűjtése, felhalmozása pont az anyagi lecsúszástól való félelemnek a tünete. Sok ember elkölti a pénzt, amit még meg sem keresett, hogy olyan dolgokat megvehessen, amire semmi szüksége, hogy kiváltsa olyan emberek csodálatát, akiket nem is kedvel.
b./ Építs az erősségeidre. Minél inkább megismered, hogy neked mik az erősségeid és minél inkább építesz rajuk, annál több értéket leszel képes teremteni. Ezért annál több jutalomra is számíthatsz. Igen, pénzre!
2. számú félelem:
Félelem a visszautasítástól. Nagyon sok ember azért nem mer céltudatosan törekedni valaminek a megvalósítására, mert ennek során másoktól kérnie kell dolgokat, és próbálkoznia kell ajtókat megnyitni. Ez persze azzal jár, hogy sokszor visszautasítanak és sok ajtó, nem nyílik ki előttük. A visszautasítást olyan kellemetlen érzések kísérik, hogy sokan úgy döntenek, hogy ezeket mindenképpen elkerülik. Tehát nem is próbálkoznak. Sok ember a külvilágból származtatja azt az érzését, hogy ő értékes ember. A saját értékességét főleg azzal látja bizonyítva, hogy a külvilágból főleg igenlő válaszokat kap a kezdeményezéseire. Az ilyen embert igencsak zavarja, ha visszautasítással találja szembe magát, mert ebből – tévesen
– azt a következtetést vonja le, hogy ő „nem elég jó”. A középszerűség szintjen leragadni sok embernek azért „jó”, mert ott nem kell nagy számú visszautasítástól tartani. Aki a kiválóságra – és kiemelkedő sikerre, vele együtt anyagi bőségre - törekszik, annak fel kell készülnie arra, hogy nagy számú visszautasítást is le tudjon kezelni.
Stratégiák a félelem legyőzésére:
a./ Vedd észre, hogy a legszörnyűbb az, amikor te utasítod vissza a saját ötleteidet, hogy kezdeményezz valakinek az érdekében. Amikor ez történik, akkor a visszautasítás tulajdonkeppen 100%-os. Mert eleve esélyt sem adtál annak, hogy ne utasítsanak vissza.
b./ Legyenek kristálytiszta életcéljaid. Így tudni fogod, hogy mire akarsz maximális esélyt adni magadnak. Feladatod, hogy olyan dolgokat, embereket és szervezeteket találj, amelyek téged az életcéljaid (álmaid) felé tudnak – és akarnak - segíteni.
c./ Minden egyes „nem”, amit kapsz, arról szól, hogy abba az irányba nem érdemes az energiáidat pazarolni. Elemi érdeked, hogy energiát csak abba az irányba fektess be, amely irányba a legtöbb esélyed van elérni a céljaidat.
d./ Minél magasabbra célzol, annál kevésbé fogsz olyan embert találni, aki az elképzeléseidet bátorítani fogja. Belesüllyedhetsz a középszerűségbe (értelmetlen) vagy törekedhetsz a saját egyéni kiválóságod felé és elindulhatsz az egyre bővülő anyagiak útján (csak ennek van értelme). A feladatod nem az, hogy igazodj a hitetlenekhez, hanem, hogy megvalósítsd az álmaidat.
3. számú félelem:
Félelem a változástól. Nagyon sok dolgozó ember és vállalkozó is álmodik valamiről. Ahhoz viszont, hogy ezeknek az álmoknak esélyük legyen, az illetőnek változnia kell. A változásnak már csak a gondolatát is félelem kíséri, így az emberek többségénél minden marad a régiben. Sajnos a biztonság-érzetet sok ember az állandóságban keresi, pedig a biztonság éppen, hogy magában a változásban van.
Stratégiák a félelem legyőzésére:
a./ Vedd észre, hogy a mai világban az egyetlen, ami állandó, az maga a változás. Minden állandóan változik. Nem gyorsan, lassan. Legtöbbször észrevétlenül. De változik. Illúzió azt hinni, hogy hosszú ideig minden ugyanúgy marad, mint ahogy most van. Ha több éve ugyanott dolgozol, ugyanazon szokások szerint, ugyanazon tudással és ugyanazon képességekkel, akkor lefelé tartasz. És szinte biztos, hogy észre sem veszed. De attól még lefelé tartasz.
b./ Előszőr mindig te magad, változz. Ha ezután is úgy cselekszel, ahogy eddig, ugyanazokat az eredményeket fogod kapni, mint eddig. Ha más eredményre vágysz, cselekedj másképp. A másképp cselekvés pont a változásról szól. Ha változtatom a cselekvést, változni fog az eredmény is. Nincs más feladatom, mint addig változtatni a cselekvést, amíg el nem értem a kivánt eredményt. Ez folyamatos kísérletezést, újítást és felfedezést kíván.
c./ Engedd el a régit. A változás nem csak azt jelenti, hogy felkarolj valami újat. El kell engedni a régit. Vedd észre, hogy amit már megszoktál és rutinná vált, már nem téged szolgál. Már nem leszel általa értékesebb ember. Ezért hozd meg a döntést, hogy elengeded és keresel helyette valami jobbat. Újabb kihívást, újabb megoldásra váró feladatokat, amelyek által értékesebbé válsz.
d./ Növeld a komfort zónádat. Hogy mit érsz el a munkádon keresztül, az attól függ, hogy milyen dolgokat vagy hajlandó megtenni. A változtatás egyik nagyon fontos aspektusa, hogy felkarolsz olyan cselekvéseket, amelyek jelenleg számodra nem komfortosak, de azzá teszed őket.
4. számú félelem:
Félelem a kudarctól. A kudarctól való félelem is nagyon sok embert visszatart attól, hogy többet megvalósítson a munkája során. A kudarckerülő magatartás tipikus velejárója a túlzott biztonságra törekvés.
a./ Erősítsd fel az álmaidnak, a céljaid végeredményének a vonzerejét. Minden pillanatban kétféle erő hat rád. Az egyik vonzóerő, a másik visszatartó erő. Feladatod a vonzóerőt nagyobbá tenni, mint a visszatartó erőt. Középiskolai fizikából tudjuk, hogy két azonos mértékű, de ellentétes irányú erő kioltja egymást. Az eredő nulla. Mindaddig, amíg vágysz valamire, de szinte azonnal lebeszéled magad róla, mert mindenféle negatív, kellemetlen dolgot beleképzelsz a megvalósítás folyamatába, nem is fogsz a vágyott dolog irányába lepni.
b./ Keresd olyan emberek társaságát, akik tudják, hogy a kritika és az ítélkezés megöli a kezdeményezést, és az emberek fejlődését. Azoknak az emberek a társaságát keresd, akik tudják, hogy ők maguk is azzal arányosan lesznek sikeresebbek, hogy mennyire segítik elő mások fejlődését.
5. számú félelem:
Félelem a felelősségtől.
A felelősségtől való félelemnél arról van szó, hogy félek valamivel kapcsolatban döntést hozni, mert félek a döntésem lehetséges negatív következményeitől. Ezért inkább hozzon döntést valaki más és viselje ő az esetlegesen negatív következményeket. Így a lehetséges negatív következmények kockázata számomra nulla. Legalábbis látszólagosan. A felelősség miatti félelem következménye az, hogy hárítom a felelősséget. Passzív maradok olyan dolgokkal kapcsolatban is, amelyekben amúgy érdekelt vagyok. Szeretnék dönteni valamivel kapcsolatban, de félek a potenciális negatív következményektől, így inkább nem döntök. Az eredmény az, hogy valaki más fog dönteni.
Stratégiák a félelem legyőzésére:
a./ A felelősség nem vállalásának sokkal súlyosabb negatív következményei vannak, mint a felelősség vállalásának. Ha nem vállalom a felelősséget, hogy létrehozzam azt, amit létre szeretnék hozni, annak az a következménye, hogy nem jön létre az, amit szeretnék. Helyette valami olyan fog létre jönni, amit kevésbe szeretnék. Sőt, amit egyáltalán nem szeretnék.
b./ Tűzzél ki olyan célokat, amelyekért érdemes vállalni a felelősség esetleges negatív következményeit is. Többek között ezért is fontos, hogy inkább álmokról beszéljünk és ne célokról.
c./ Válaszd azt, hogy teljes felelősséget vállalsz azért, amit a munkádban el szeretnél érni. Először is döntsd el, mit szeretnél. Legyen egy személyes jövőképed, legyenek életcéljaid.
d./ Amikor felelősséget vállalsz egy elképzelés megvalósulásáért, akkor magadnál tartod a hatalmat. Amikor hárítod a felelősséget, akkor kiadod a kezedből a hatalmat. A legnagyobb hatalom, amivel mindannyian rendelkezünk, az a szabad választás és döntés hatalma. Amikor legjobb tudásom szerint az elképzeléseim irányába döntök, azzal maximalizálom az elképzeléseim megvalósulásának az esélyét.
e./ Amikor döntöttél egy cél felől, az a döntés addig tartson, amíg az adott cél meg nem valósult. Ezt úgy is fel lehet fogni, hogy az első döntést követő mindennapok minden pillanatában hozol egy döntést az adott céllal kapcsolatban. Minden pillanatban hozhatsz olyan döntést is, hogy továbbra is a cél felé haladsz. És hozhatsz olyan döntést is, hogy feladod a célt és tovább nem döntesz a cél érdekében. Egy ilyen esetben kiadtad a kezedből a hatalmat. forrás http://www.sikertervezes.com
Félelmeink: Az öt leggyakoribb félelem, ami gátja lehet a szárnyaló karrierednek vagy saját vállalkozásodnak.
|