Ánizs: Ennek a medvecukorhoz hasonlító ízzel rendelkező enyhén édeskés növénynek a magját célszerű felhasználnunk. A magból illóolajat készíthetünk, ami hatásos ellenszere a megfázásnak, a légúti-, a gyomor- és a bélproblémáknak. Ezért tanácsos egy-egy étkezés után elrágcsálni pár ánizsmagot, mert amellett, hogy friss leheletet biztosít, még az emésztést is serkenti.
Bazsalikom: Az indiai eredetű növény leginkább Olaszországban terjedt el. Méghozzá annyira, hogy nélküle az olasz konyhaművészet elképzelhetetlen lenne. Indiában a bazsalikomot a természetgyógyászok és az orvosok egyaránt a megfázásos betegségek esetén használják, illetve szerintük jól alkalmazható a szellem erősítésére is. A bazsalikomból készült illóolajnak pedig hangulatjavító hatást tulajdonítanak.
Boróka: Ha a boróka kékesfekete bogyóját fogyasztjuk, könnyebben tudjuk megemészteni az elfogyasztott ételeket, mert a bogyó összetételének hatására megnő a szervezet vérellátása és gyorsul belőle a salakanyag távozása is. A borókából készített tea pedig jótékonyan segít teltségérzet és puffadás esetén.
Citromfű: Ha teát főzünk belőle, kellemesen nyugtatja és lazítja a szervezetet, csillapítja a fejfájást, gyógyítja a megfázás gyötrő állapotát. Emellett nyugodtan keverhető szinte minden gyümölcssalátához, mert mindegyikhez kitűnően illik, de más édességekhez is jól használható.
Édeskömény: A növény szinte minden része felhasználható. Tehát a magja éppúgy, mint a levele, szára vagy a gumós gyökere. A magokból préselt illóolaj készíthető, mely antiszeptikus hatású, és nyugtatja az ideges gyomrot. Ha begyulladt a szemünk, segít az édesköményből készült borogatás. Nehéz, zsíros és puffasztó ételek után pedig jó hatást gyakorol ránk, ha megiszunk egy csésze édeskömény teát, ami a gyomorgörcsöket is enyhíti.
Kakukkfű: A kakukkfűből készült illóolaj antibakteriális hatású, serkenti az emésztést, elmulasztja a torokfájást és a könnyű náthát, emellett biztosítja a mély alvást is. Ha gőzfürdőt készítünk belőle az arcunk számára, gyorsan kitisztítja a pórusainkat, és megelőzhetjük vele a torok- és melléküreg-gyulladásokat.
Kamilla: A kamilla gyógyító hatását senkinek nem kell bemutatni. Ez az egyszerű, ám annál nagyszerűbb növény nyugtat, jó fertőtlenítő hatású, oldja a feszültséget és csökkenti a gyulladásokat is. A kamillás inhalálás - egy maréknyi szárított virágot öntsünk le egy liter forrásban lévő vízzel - kinyitja a pórusokat és tisztítja az arcbort.
Kapor: A konyhában a tök és az uborka elmaradhatatlan ízesítőszere. Ha csészénként 1 teáskanál szétnyomott kapormagból teát főzünk, könnyíthetünk puffadtság-érzetünkön, serkenthetjük az emésztésünket, és oldhatjuk a beleinkben lévő görcsöket. Ha pedig szétrágunk pár kapormagot, frissíthetjük a leheletünket és elmulaszthatjuk a csuklást.
Komló: A sörgyártás legismertebb és elmaradhatatlan alkotóeleme, de szárított komlóvirágból nagyon kellemes, lazító fürdőt is lehet készíteni. A komlótea megnyugtat, altató hatású, és segít emésztési problémák esetén. Nagyon finom az illata is: 10 dkg szárított komlót töltsünk egy kisebb párnahuzatba, és helyezzük el a hálószobában.
Koriander: Az ázsiai és a mexikói konyhát szinte el sem lehet képzelni koriander nélkül. Hazánkban viszont nem mindenki ismeri ezt a karakteres, intenzív ízű növényt, úgyhogy amikor először használjuk, bánjunk vele csínján! A koriander zöldje nagyszerűen illik a salátákhoz, levesekhez, különböző szószokhoz. A szétnyomott, teának megfőzött magok serkentik az emésztést, és könnyű nyugtatóként is alkalmazhatók.
Körömvirág: Ennek a sokoldalú növénynek a legtöbb hatóanyaga a sárgás-narancsos virágszirmokban rejlik. A kozmetikában gyógyító tulajdonságai miatt használják - elsősorban száraz és érzékeny bőrre készült ápolókrémekben és tejekben.
Levendula: Itthon főként a levendula szárított virágait és a belőlük nyert illóolajat ismerik és használják. Azok akik szívesen (és gyakran) utazgatnak a Földközi-tenger vidékén, jól ismerhetik a levendula lila virágaival borított, mediterrán mezők illatát. A levendulából készített aromafürdő jól harmonizál, és megnyugtatja a szervezetet. Ehhez egy liternyi forrásban lévő vízzel le kell forrázzunk egy maroknyi szárított levendulavirágot, majd 10 percig állni hagyni, utána pedig a fürdővízhez adagolni.
Lestyán: Vegeta növényként is ismert zöld leveleit elsősorban levesek és egytálételek fűszerezésére használják. A lestyánból készített tea gyorsan mérsékli a gyomorfájdalmakat, és méregteleníti a szervezetet, ha például túl sok nikotin és alkohol került a testbe. Puffadtság esetén 3-6 csepp lestyánból kivont illóolajat ajánlatos bevenni.
Majoránna: A szaftos, illatos húsok - például a sertés- vagy a libasültek - tradicionális fűszere, de a kolbászokból, hurkákból és egytálételekből sem nélkülözhető, hiszen sokkal emészthetőbbé teszi azokat. A majoránnából főzött tea nyugtatja a fáradt idegeket, segít a bél- és gyomorproblémákon, elmulasztja a fejfájást és elűzi az álmatlanságot.
Medvehagyma: Az ínyencek titkos fegyvere! A zöld levelek ugyanis enyhén fokhagymaízűek, így kihagyhatatlanok például a pestóból, az ízletes szószokból, salátákból vagy levesekből. Kéntartalmú hatóanyagai miatt óvja a szívet és a keringési rendszert, az emésztőrendszert pedig felpörgeti. C-vitamin tartalma nagyon magas!
Menta: Felfrissíti a gyümölcssalátákat, a desszerteket és a koktélokat. A borsmentatea a nátha és a meghűlés kiváló ellenszere, de hatásos emésztési bántalmak esetén is. Ha borsmentaolajas inhalálást végzünk, kitisztíthatjuk a légutainkat, ha viszont a fürdővizünkbe csepegtetünk pár cseppnyi illóolajat, felfrissülünk tőle.
Orbáncfű: A fáradt idegek leghatásosabb gyógynövénye. A belőle készült teák (három csésze naponta) vagy cseppek gyógyítják az enyhe depressziót, megszüntetik a kimerültséget és a változó korral járó panaszokat. Fontos tudni, hogy a növény hatása csak két-három hét múlva jelentkezik. Az orbáncfűből készült borogatás csillapítja a reumás és az isiászos fájdalmakat.
Petrezselyem: Formáját tekintve kétfélét különböztetünk meg: a fodros, díszítésre alkalmasat, és az intenzívebb ízű, sima levelűt. Mindkét növény rengeteg C-vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ezen kívül erősítik az egész szervezetet, új energiával töltenek fel, és felébresztik a fáradt férfiakat. Egy csokor petrezselyem elfogyasztása háromórányi alvást helyettesít.
Százszorszép: Lehet, hogy kissé idegennek tűnik az elfogyasztás ötlete, de a százszorszép sok C-vitamint tartalmaz, ezenkívül magas a csersav- és az illóolajtartalma. A belőle készített tea segít légzési nehézségek esetén, és vértisztító hatású. A virágok és a levél jól illik az édes vagy pikáns salátákhoz, és a kenyérre kent friss sajtokhoz, túróhoz.
Tárkony: A benne megtalálható illóolaj és keserűanyag serkenti a gyomorsav-termelődést. Jót tesz az emésztési zavarokkal és gyomorsav-túltengéssel küszködőknek: főétkezések után igyunk meg 2 csésze teát, amelyhez literenként 4 tárkonygyökeret használjunk fel. Főzéshez - domináns aromája miatt - csak óvatosan alkalmazzuk.
Verbéna: A verbénatea idegi kimerültség esetén megnyugtat, és harmonizálja az emésztést. Ha aromalámpába pár csepp belőle készült illóolajat teszünk, elmulaszthatjuk a stresszt és a rossz hangulatot. Ezen kívül frissítő hatású, és feléleszt egy fárasztó nap után is.