Szemlyisgtpusok
A szemlyisgalakuls lnyeges tnyezinek,
vagy a szemlyisgnek definilsban nem minden pszicholgus rt egyet. Valamennyi tudomnyos szemlyisgelmlet megegyezik azonban abban, hogy a szemlyisg krlhatrolt egysg, mely minden ms szemlyisgtl klnbzik.Ennek ellenre klnbz tudomnygak kpviseli mr hossz idvel ezeltt megllaptottk, hogy egyes emberek, illetve embercsoportok - fbb szemlyisgjegyeik alapjn - hasonltanak egymsra, s gy nhny felttelezett csompont valamelyike kr tmrlve, egy adott tpus reprezentnsai. A szemlyisgtpusok krdsvel ma a pszicholgia egyik ga, a tpustan (tipolgia) foglalkozik.
A legels tipolgiai rendszert Hippokratsz grg orvos alkotta meg mintegy 2400 vvel ezeltt. Hippokratsz alapvet szempontja a tpusok fellltsnl, illetve a szemlyisgek osztlyozsnl a vrmrsklet, grg szval: temperamentum volt. Elmlete szerint az emberi test ngyfle nedvbl tevdik ssze: a vrbl (sanguis), a srga epbl (chole), a fekete epbl (melaina chole) s a nylkbl (phlegma). Attl fggen, hogy a szemlyisg felptsben a ngy nedv kzl melyik a dominns, ngyfl - szangvinikus, melankolikus, kolerikus s flegmatikus - vrmrskleti tpust rt le. Ennek alapjn Hippokratsz vrmrskleti tpusait a kvetkezkppen jellemezhetjk:
1. Szangvinikus tpus. Gyenge fogkonysg, de nagyfok impulzivits. (Lobbankony, rzelmei gyorsan keletkeznek, a viselkedsre intenzven hatnak, de nem tartsak.)
2. Kolerikus tpus. Ers fogkonysg s nagyfok impulzivits. (rzelmei ersek s tartsak, a szemlyisget cselekvsre sztnzik.)
3. Melankolikus tpus. Ers fogkonysg, de kisfok impulzivits. (Lassan keletkez, de ers rzelmek, a cselekvsre azonban nincsenek sztnz hatssal.)
4. Flegmatikus tpus. Gyenge fogkonysg s kisfok impulzivits. (rzelmei lassan keletkeznek, nem tl ersek, a viselkedst nem befolysoljk.)
Kretschmer rendszernek megalkotsban a testalkat s az elmebetegsgek sszefggsbl indult ki. sszehasonlt vizsglatai alapjn megllaptotta, hogy az emberek a legtbb esetben hrom f testalkati tpus valamelyikbe sorolhatak:
1. Asztnis (leptoszom) alkat. Jellemzi: sovny, nylnk test, a bordk elredomborodnak, a mellkas lapos, hossz. A kezek keskenyek, finomak, a br vkony, fak, a koponya hosszks, keskeny vagy rvid s alacsony. A haj ltalban sr, a szemldk ds.
2. Piknikus alkat. Szles irny testfejlds jellemzi. Kzepes, zmk test, szles arc, rvid nyak s vgtagok. Gyakori a hzsra, kopaszodsra val hajlam.
3. Atltikus alkat. Jellemzi: ers izomzat s csontvz. Vastag br, fejlett orr, ll, kezek.
rzkels-, emlkezet- s gondolkods-llektani ksrleteinek eredmnyeknt gy tallta, az emberek fknt abban klnbznek egymstl, hogy lelki jelensgeik egysgesen, sszehangoltan vagy pedig egymstl elszigetelten mkdnek. Ennek alapjn a szemlyisgnek kt tpust klnbztette meg:
1. Integrlt tpus. Lelki jelensgeik harmonikus egysgben mkdnek, ennek kvetkeztben a klvilghoz kitnen alkalmazkodnak, knnyen teremtenek emberi kapcsolatokat. Figyelmk ingadoz, felfogsuk az sszefggsek megltsra irnyul. Jaensch ide sorolja az n. eidetikus tpust is. Ennl a tpusnl a vizualits olyan ers, hogy a trgyakat, trgyi konstellcikat hossz ideig teljes pontossggal maga eltt ltja akkor is, amikor azoknak rzkelse mr rgen megsznt. Kimutatja, hogy ez semmi esetre sem kros jelensg, gyermekeknl s integrlt tpus felntteknl elg gyakran elfordul.
2. Dezintegrlt tpus. Lelki jelensgeik elszigetelten mkdnek, gy alkalmazkod kpessgk rossz, zrkzottak, idegenl mozognak az emberek kztt. Egsz egynisgkbl hinyzik a rugalmassg, figyelmk tapad, ltkrk beszklt, gondolkodsuk a rszekre irnyul.
A specilisan emberi tpusokat Pavlov az I. vagy II. jelzrendszer dominancija alapjn hatrozta meg. gy megklnbztetett:
1. mvsztpust (a gondolkods elsdlegesen nem fogalmakban, hanem kpekben, kpzetekben megy vgbe, f jellemzje az egszben val megragads, a szintzis);
2. gondolkod tpust (a gondolkods elvontan, absztrakt fogalmakban folyik, jellemzje a szintzist megelz, boncol, rszekre bont analzis); kzptpust (a mindennapi ember gondolkodsmdja', a kpszer s fogalmi gondolkods szablyos elrendezdse). Forrs: Ranschburg Jen:
|