Dyslexia
Diszlexia, a klnbz tanulsi zavarok egyike.
Specilis nyelvi alapokon kialakul alkati eredet rendellenessg, amely egyszer szdekdolsbeli nehzsggel jellemezhet. ltalban elgtelen fonolgiai feldolgozsi kpessgeket jelent. A dyslexia, a nyelv klnbz terletein megjelen eltr zavarokban mutatkozik meg, gyakran az olvassi problmval egytt feltn problma az rs s helyesrs megfelel elsajttsa. A legtbb esetben a tanulsi zavarok az informci feldolgozsnak egy specilis mdjnak tekinthetõ. Megfelelõ ingerkrnyezet s oktats esetn a zavarok kialakulsa megelõzhetõ. Ezrt javaslom, hogy a tanulsi zavarokkal kzdõket “mskppen tanulknak” nevezzk inkbb, mint brmely ms a diszfunkcit hangslyoz cmkt hasznljunk.
Tanuls mskppen! A dyslexisok kpesek jl tanulni a megfelel tanulsi mdszerekkel. Azonban az iskolban mg a tbbsg tanulsi stlusnak megfelel tanulsi mdszereket sem sajttjk el a dikok. Az iskolai tantsban kevss kap szerepet annak megrtse, feltrsa, hogy mikppen tanulunk. Az oktats szinte kizrlag azzal foglalkozik, hogy mit kell tanulnunk. A hagyomnyos tanulsi mdszerek pont a diszlexisok gyenge pontjaira alapoznak, gy vrhat, hogy szmukra kudarcba fullad a tanuls. Az erssgekre pt mdszerekkel a diszlexisok szmra is knnyebb s hatkonyabb vlik a tanulst.
Minthogy a diszlexisok fleg globlis, egyidej s vizulis mdon dolgozzk fel az informcit, a hatkony tanuls is erre pt. A tanulsban szerepet kell kapniuk klnfle kpeknek, brknak, grafikonoknak s ms vizulis segdeszkzknek.
Az egy tmakrhz kapcsold ismereteket nemcsak listkban lehet sszegyjteni, hanem trben elrendezve is. A vizulis megjelents segt az anyagot megjegyezni. A fbb, nagy gak kiemelik az adott tma lnyeges sszetevit, az anyag szerkezetet kap. A zenben a csendnek, a sznetnek ugyanolyan jelentsge van, mint a hangoknak. A ktfle emberi gondolkods, a verblis s a vizulis kiegszti egymst. Az agy kt fltekjhez ktdnek. Egyttes hasznlatuk az egsz agy kihasznlst jelenti. A diszlexisok rendszerint jobban boldogulnak a kpekkel, azonban a beszd lnyeges alapjt kpezi az emberi gondolkodsnak, s a kpek hordozta informcik feldolgozsban is fontos szerepet jtszik.
A tbbcsatorns tanuls, a tbb rzkszerv hasznlatnak egyik mdja a kpekkel tanuls, a rajzok ksztse. Tovbbi lehetsg az auditv csatorna, a halls differenciltabb hasznlata. A tananyagot dallamokhoz lehet ktni. Versek megzenstve knnyebben tanulhatak meg. A fogalmak megrtst mozdulatokkal is lehet segteni. A diszlexisok knnyebben tisztzzk a fogalmakat, ha gyakorlatban kiprbljk, amit tanulnak. A tevkenysg sorn elsajttjk az ismereteket a tapintson s a mozdulatokon keresztl.
rs s helyesrs:
A diszlexisok tbbsgnek nehzsget jelent az rs. Lassan s nagyon sok hibval rnak. Ez nehezti a tanulst s a siker elrst. A gyenge rs sznvonalromlshoz s informcivesztshez vezet. Ha a diszlexis az rsra, a klalakra koncentrl, az a helyesrs s a tartalom rovsra trtnik, mivel nem kpesek egyszerre mindegyikre figyelni. Ha viszont a helyesrsra s a tartalomra figyelnek, a kzrsuk minsge ltalban rosszabb. Ez az egyik oka, hogy a szmtgpek olyan hasznosnak bizonyultak a diszlexisoknak. Minthogy az rs ilyen nehzsgekkel jr szmukra, a diszlexisok igyekeznek kevesebbet rni, s kevsb sznesen, kevsb pontosan fejezik ki magukat.
Olvass:
Ugyan a diszlexia az olvass elsajttsnak zavara, megfelel tantssal felnttkorra nem okoz olyan sok nehzsget. Ha azonban a diszlexist nem tanulsi stlusnak, sajtos informci feldolgozsnak megfelelen tantottk olvasni, akkor felnttkorban lass olvass, sok hibzs s szvegrtsi nehzsgek fogjk nehezteni lett.
Tanuls:
Sokak szerint a tanuls abbl ll, hogy a tanulnivalt sokszor t kell olvasni, s gy megjegyezni. Ez is egy mdja a tanulsnak, de a legkevsb hatkony mdja. A diszlexisok szmra, pedig kimondottan jrhatatlan t. A tanuls, pedig nem az ismeretek felhalmozsa, hanem az informci szerkezetbe rendezse, tudss alaktsa! A diszlexisoknak a legfontosabb lps a tanulsban az anyagra val rlts. gy a tanulst mindig a tananyag sszefoglalsval kell kezdeni. A tanuls sszetett tevkenysg, amely sorn elkpzelhet, hogy egyetlen egyszer sem kell vgigolvasni a teljes anyagot. A feladat a tananyag feldolgozsa s elsajttsa.
A diszlexisok ltalnos jellemzi:
- Az tlagost fellml kreativits (knnyedn alaktjk t az szlelseket).
- Multidimenzionlisan (minden rzkket hasznlva) gondolkodnak s tapasztalnak.
- Jl ltjk a krnyezetk problmit, strukturltabb a gondolkodsuk.
- Kpekben gondolkodnak szavak helyett, az tlagnl fejlettebb a vizualitsuk.
- lnk kpzelerejk, msoknl sznesebb fantzijuk van.
- Intuitvak s lesltsak.
- A gondolatot, mint realitst, mint valsgot lik meg.
- Az tlagembernl kvncsibbak.
Nhny gondolat diszlexis gyerekeknek, fiataloknak. TRDJ MAGADDAL!
*Szmzd a negatv gondolatokat, hiszen eddig is boldogultl, ksõbb sem lesz nehezebb!
*A sikerre koncentrlj, hiszen azt vonzod magadhoz, s ne vrd a kudarcot!
*Tudd, hogy mit akarsz elrni, s ezt tartsd szem elõtt!
* Lgy tudatban, hogy msoknak is vannak nehzsgei, hibi s hinyossgai, hiszen senki sem tkletes!
*Segts msoknak, s krj btran segtsget, hiszen sok segtksz ember van a Fldn!
*Ismerd fel az erõssgeidet, hasznld a zent, a mozgs hiszen az hat a teljestmnyedre!
*Tudnod kell, hogy a diszlexisokat az tlagosnl hamarabb kifrasztja a folyamatos informci feldolgozs, tervezzl s tarts sznetet!
*Ha mindent rgtn hasznlat utn a helyre teszel, soha se kell rendet rakni!
*Az aprbb dolgokat legjobb, ha rgtn elvgzed, gy nem terhelik az idõdet ksõbb!
*Nagyon sokan kzdenek hozzd hasonl problmkkal, de nem mindenki meri megosztani azokat trsaival!
*Sok j tulajdonsgod van, elfr mellette az a nhny problma!
*A nehzsgeket nzheted a humoros oldalrl is nha!
*Ha nyitott vagy s õszinte, hasonlan fognak veled bnni!
Hres diszlexisok: Leonardo da Vinci, Agatha Christie, Albert Einstein, Tom Cruise, Whoopi Goldberg, Cher, Walt Disney George Patton, Winston Churchill, Ludwig van Beethoven, Auguste Rodin, s mg sokan msok.
|