Gyermeknyelv
Veleszületett adottságon alapszik a beszéd kialakulása,
vagy a tanulás során megszerzett készségek biztosítják fejlődését? Régi vitatéma ez a kutatók, pszichológusok, neurológusok, nyelvészek között. Melyik a fontosabb? Mindkettő. A gyermek számára a nyelvhasználat nem csak cselekvéseinek képezi tárgyát, hanem a legfontosabb eszköz arra, hogy kapcsolatba lépjen környezetével, kommunikáljon. Már az első hetekben megkezdődik az "üzenetközvetítés" közöttünk, áramlanak az információk egymástól, egymáshoz. A baba részéről ez elsődlegesen jelzésekben: szemkontaktussal, kézmozgással, testmozgásokkal, differenciálódó arckifejezésekkel, metakommunikációval fejeződik ki. Ebbe a páros helyzetű információáramlásba fokozatosan belép az apa, a nagyszülő, a testvér. Ekkor már az anya kitüntetett személy lesz a babának, a legtöbbet őt keresi tekintetével, neki sír, neki hallatja torokhangjait, elemi gőgicséléseit és rá mosolyog.Nevet a tárgyaknak.
A kommunikáció kialakulása, fejlődése elválaszthatatlan az intelligenciának, a személyiség egészének kialakulásától, fejlődésétől. A leghatározottabban a csecsemő tárgyhasználatában figyelhetjük meg a gondolkodás fejlettségét. A név és tárgy egysége, a konkrét fogalom kialakulása 6-10 hónapos korban megy végbe, a csecsemőkor vége felé. A szótagok kiejtése elsősorban az utánzás hatására történik, az anya szavainak, szótagjainak ismétlése nagy szerepet kap a beszédfejlődésben, már akkor is, amikor a szavak jelentése elsősorban a hangsúlyozás, a hangszín felfogásán alapszik. A csecsemő egészséges pszichés fejlődésének elengedhetetlen feltétele a bensőséges anya-gyermek kapcsolat. Mimika, gesztikuláció, testtartás, hanglejtés, hangszín, ritmus, artikuláció révén a világ üzeneteit úgy fogja fel a gyermek, ahogyan azt a nagyok látják.
Akinek jó testérzése volt csecsemőkorában, akit kényelmesen és jól tartottak, annak jó esélye van arra, hogy helyesen viselkedjék gyermekével! A kicsi felfedezi, hogy érzelmeket, vágyakat, gondolatokat közölni tud másokkal, hogy mások megértik őt, és ő is megért másokat. A kisgyermek szavakat, egész mondatokat mond, és megtanulja, hogy gondolatokat absztrakt, nem jelenlévő dolgok, szimbólumok által közölni tud. Beszélgessünk minél többet csecsemőnkkel, kisgyermekünkkel, ez nem csak fejleszti őt, hanem igazi örömöt jelent számára, és számunkra egyaránt!
|