Gyermeknyelv
Veleszletett adottsgon alapszik a beszd kialakulsa,
vagy a tanuls sorn megszerzett kszsgek biztostjk fejldst? Rgi vitatma ez a kutatk, pszicholgusok, neurolgusok, nyelvszek kztt. Melyik a fontosabb? Mindkett. A gyermek szmra a nyelvhasznlat nem csak cselekvseinek kpezi trgyt, hanem a legfontosabb eszkz arra, hogy kapcsolatba lpjen krnyezetvel, kommunikljon. Mr az els hetekben megkezddik az "zenetkzvetts" kzttnk, ramlanak az informcik egymstl, egymshoz. A baba rszrl ez elsdlegesen jelzsekben: szemkontaktussal, kzmozgssal, testmozgsokkal, differencild arckifejezsekkel, metakommunikcival fejezdik ki. Ebbe a pros helyzet informciramlsba fokozatosan belp az apa, a nagyszl, a testvr. Ekkor mr az anya kitntetett szemly lesz a babnak, a legtbbet t keresi tekintetvel, neki sr, neki hallatja torokhangjait, elemi ggicslseit s r mosolyog.Nevet a trgyaknak.
A kommunikci kialakulsa, fejldse elvlaszthatatlan az intelligencinak, a szemlyisg egsznek kialakulstl, fejldstl. A leghatrozottabban a csecsem trgyhasznlatban figyelhetjk meg a gondolkods fejlettsgt. A nv s trgy egysge, a konkrt fogalom kialakulsa 6-10 hnapos korban megy vgbe, a csecsemkor vge fel. A sztagok kiejtse elssorban az utnzs hatsra trtnik, az anya szavainak, sztagjainak ismtlse nagy szerepet kap a beszdfejldsben, mr akkor is, amikor a szavak jelentse elssorban a hangslyozs, a hangszn felfogsn alapszik. A csecsem egszsges pszichs fejldsnek elengedhetetlen felttele a benssges anya-gyermek kapcsolat. Mimika, gesztikulci, testtarts, hanglejts, hangszn, ritmus, artikulci rvn a vilg zeneteit gy fogja fel a gyermek, ahogyan azt a nagyok ltjk.
Akinek j testrzse volt csecsemkorban, akit knyelmesen s jl tartottak, annak j eslye van arra, hogy helyesen viselkedjk gyermekvel! A kicsi felfedezi, hogy rzelmeket, vgyakat, gondolatokat kzlni tud msokkal, hogy msok megrtik t, s is megrt msokat. A kisgyermek szavakat, egsz mondatokat mond, s megtanulja, hogy gondolatokat absztrakt, nem jelenlv dolgok, szimblumok ltal kzlni tud. Beszlgessnk minl tbbet csecsemnkkel, kisgyermeknkkel, ez nem csak fejleszti t, hanem igazi rmt jelent szmra, s szmunkra egyarnt!
|