Kalauz
A szangvinikus szemlyisg jelmondata: „Figyelj rm, s egy vidm lettel hllom meg!”
A kzkedvelt szangvinikus egy j szndk dumagp, rk mkamester. az, aki az sszes tpus kzl a leginkbb ignyli a figyelmet. Kiapadhatatlan ignye van a trsasgra, a kznsgre. Mindent megtesz, hogy szrevetesse magt. Ms emberek szeretettl vezve rzi magt rtkesnek. Ezek az emberek mindig tevkenyek, brmikor kaphatk egy j trsasgi programra, noha rdekldsk msok irnt tbbnyire felsznes. Szraz tnyekkel, adatokkal nem tudod megfogni a fantzijt. rdeklik, esemnyek, sztorik s pletykk, klnsen, ha minl sznesebb, viccesebb krtssel tlalod neki. A szangvinikust knnyen felismered, ha azt nzed, ki beszl a legtbbet. A tpus zaboltlan kpviseli kptelenek egy pillanatra is csendben maradni. A szangvinikus sosem n fel igazn. Mindig is jtkos s komolytalan marad. Legfeljebb a jtkszerek, jtsztrsak s -terek vltoznak. A „komolyabb” tpusok nehezen tudnak az fejvel gondolkodni. Ha idnknt mgis lelombozdik, villmgyorsan tlteszi magt rajta. A szangvinikus sz szerint is sznt visz az letbe. ltalban vve vltozatosabban ltzkdik, mint az tlag. Hajlamos feltn kiegsztket s kszereket hordani.
A kolerikus szemlyisg jelmondata: „Tudom, ki vagyok, s mit akarok!”
Az selemek kzl a kolerikus a tz tpus. Mr a megjelense is tettert sugroz: tekintete nylt, testtartsa hatrozott. Amikor a kolerikus komolyan kezbe veszi a dolgokat, biztosak lehetnk benne, hogy clt r. Vagy legalbbis megteszi, ami tle telik, mert nem fogja vissza az energiit. Dinamizmust heves, tarts, mly rzelmek tplljk. Amikor viszont rossz passzban van, indulatai knnyen elragadjk. Szemlyisgnek izzsa a krltte lk szempontjbl egyarnt lehet motivl s kellemetlen is. A legtbb helyzetben a kolerikus a kezdemnyez, s fontos szmra, hogy vezet lehessen. Ebben segti, hogy kitart, s teljestmnyorientlt. A kolerikus vezetsi tehetsge szmos pozitv adottsg sszessgeknt jelentkezik. Elmje kombinatv, figyelme a lnyegre irnyul. Nem veszik el a rszletekben, s nem srtdik meg. Ers akarat, cltudatos, rvnyeslsre trekv. A vltozkonysg, az optimizmus s az lland aktivits jellemzi. A kolerikus nem szeret meghunyszkodni, egyenes gerinccel kill az elvei mellett. A verseng kolerikus ugyanis j esllyel indul el a cljai fel vezet ton, szlssges esetekben viszont mindenkit versenytrsnak lt. Nem egyszer a bartain is szeretne tltenni. A kolerikus erlyes fellpse sokszor elreviszi a dolgokat. Kvetkezetes fellpse s kisugrzsa miatt az emberek rgtn hallgatnak r s elfogadjk, amit mond.
A melankolikus szemlyisg jelmondata: „Semmi sem lehet elg tkletes.”
A melankolikus a nagybets Gondolkod. Alaposan elemez, s ismt rendszerbe rak, jra meg jra harmnira trekszik. Olyan sszefggsekre jn r, melyek ms tpusok szmra tbbnyire elkpzelhetetlenek. Meg akarja rteni a dolgok mkdst, a trtnsek mirtjt. A melankolikus csak nhny dologgal szeret foglalkozni, de amit elkezd, azt igyekszik tklyre vinni. letnek legtbb terletn komoly s rendszerezett. Napjait tervszeren, cltudatosan li, megjelense harmonikus. A melankolikus ruhi tisztk, vasaltak s jl illenek egymshoz. Hajviselete polt, krnyezete rendezett. Klns gondossggal gyel a rszletekre. A legtbbnkre rfr, hogy legyen krlttnk egy melankolikus, akinek van zlse, szprzke, s veleszletett ignyessggel tartja rendben a krnyezett. A bonyodalmak itt is akkor jelentkeznek, amikor valaki tlzsba viszi az erssgeit. Sajnos a melankolikus befel fordulsa s nelemzse miatt knnyen vlik kpzelt betegg, illetve kisebb-nagyobb mrtkben depressziss. Mivel befel fordul alkat, a melankolikus elssorban magban tpeldik. Amikor melankolikus emberrel tallkozunk, tapasztalhatjuk, hogy kezdetben elg nehezen enged kzel maghoz. Mgis, nagyon megri a „munkt”, hogy benssges kapcsolatba kerljnk vele, mert ilyenkor derl ki, mennyire mlyen rz, csupa szv szemlyisg, aki az rzelmek szles skljt li meg.
A flegmatikus szemlyisg jelmondata: „Lassan jrj, tovbb lsz!”
A flegmatikust arrl vesszk szre, hogy elszr nem vesszk szre. Ennek oka az, hogy semmi kirv nincs rajta. Megjelense, tekintete, beszde kifejezstelen, jellegtelen, ltzke visszafogott. rzelmei nagyon lassan alakulnak ki, s nem is igazn mlyek. A flegmatikusnak nincsenek ers kitrsei sem negatv, sem pozitv irnyban: ritkn esik ktsgbe, de lelkesnek sem srn ltod. A legtbbszr egykedv, higgadt, kiegyenslyozott, tlsgosan fldhzragadt, visszafogott. A flegmatikus egy igazi galamblelk szemlyisg, aki senkit nem bntana meg, s msok kztt is elsimtja a konfliktusokat. Csak l bele a vilgba, hlsan fogadja, amit kap, nem rgdik a mlton, s nem aggdik a jv miatt. Legszvesebben csak szemlldik s brndozik. A flegmatikus nem kapkod, nem ideges, s szinte sosem emeli fel a hangjt. rdekldst viszonylag kevs dolog kelti fel, m ezekkel elmlylten foglalkozik. A flegmatikus ltalban j hallgatsg, nha maga a megtesteslt lelki szemeteslda. Kapcsolataiban legtbbszr nem a kezdemnyez, s nem is szaktja meg a ktelket. Kt kapcsolat kztt jl viseli a magnyt, hisz sok bartja van, s kedvenc tevkenysgeivel is vgtelen idt tud elszszmtlni. Amikor pedig j ismeretsget kt, knnyen alkalmazkodik a megvltozott helyzethez. Hsges, de elktelezettsge nha csupn felsznes. Elfordul, hogy a flegmatikust elssorban a megszoks motivlja egy kapcsolatban. A problmkat bks egykedvsggel kezeli: „gy mg sosem volt, hogy ne lett volna valahogy.” A feszltsget sokig tri, s mivel nem akar konfliktust, nem mondja ki nyltan sem az ignyeit, sem a problmit. A flegmatikus ltalban meg van elgedve a sajt letvel, nincsenek nagy vgyai. Akr egszen apr dolgoknak tud is rlni, br ezt nehezen mutatja ki. Sokak szerint komoly nehzsget okoz, ha meg szeretnnk lepni valamivel.
|