színterápia
A színterápiában a színek gyógyító, stimuláló hatásait használjuk ki. A színek gyógyító és közérzetjavító hatása megsokszorozódik a színterápia használatával. Pótolja az elveszett energiát, javítja
a színterápia használatával. Pótolja az elveszett energiát, javítja a memóriát és az ellenálló képességet. Oldja a stresszt, enyhíti az emésztési panaszokat, élénkít, frissít, fiatalít. A színterápia harmóniát teremt lelkünkben, és nyugalmat hozhat számunkra. Bebizonyították, hogy a színes fémek, és a színes környezet is az élő szervezetben kísérletileg igazolható különböző reakciókat váltanak ki. Színterápiás módszernek nevezhetjük azt, amikor elmerülünk a természet színeinek megfigyelésében, egy-egy virág, fa, kristály, a barna föld, a napfelkelte narancsszínében, a kék ég és a tenger, illetve a folyók vizében tükröződő fényekben. Nézegethetünk színes festményeket, képeket, esetleg magunk is festhetünk hangulatunknak megfelelő színekkel. Környezetünket, lakásunkat, bútorainkat, tárgyainkat is rendezhetjük tudatosan, ismerve az egyes színek jelentését és hatását. Ruháink színével is harmonizálhatjuk szerveinket, lelkünket. Ételeinket, italunkat a hangulatunknak, egészségünknek megfelelő színű zöldségekből, gyümölcsökből válogathatjuk össze. A felsorolást azokkal a színekkel kezdem, amiket én is használok a lámpa segítségével.
Piros/Vörös
Aktivizál, élénkít, lendületesebbé, intenzívvé tesz. A renyhe és redukáló folyamatokat új lendületbe hozza, erősíti a gondolkodást.
- ösztönzi a vérkeringést, segíti az adrenalin képzést
- csökkenti a fáradtság érzését, krónikus betegségeket old fel
- vérszegénység, vastagbélgyulladás,
- krónikus megfázás (arcüreggyulladás), ízületi-gyulladás,
- depresszió esetén alkalmazható
Kék
Az égbolt, a tenger színe; a megfoghatatlanság, a végtelenség, a transzcendencia szimbóluma. Az intellektus, az elmélkedés, a megnyugvás kifejezője, amely a képzelet és a szürrealitás világához is kapcsolódhat. Megnyugtat, fékez, koncentrálásra késztet, hűt. A rendellenes és gyulladásos folyamatokat hozza rendbe.
- összehúzó, fertőtlenítő, hűtő hatású
- magas vérnyomás, gyulladások,
- fertőzések, pajzsmirigy és torok betegségei,
- hörghurut és tüdőbetegségek,
- égések, csípések,
- magas láz ellen hatásos
Sárga
A világos- vagy aranysárga a hit, a jóság, az intuíció, az intellektus színe. Erősítő hatású, megnyit, felderít. Erősíti a túl gyenge folyamatokat, feloldja a gyengeséget, erősíti az idegeket.
- az emésztési folyamatokat irányítja
- erősíti a gyomrot, de túlzott alkalmazása hányingert okozhat
- a májra,
- az idegrendszerre
- a bőrre is kedvezően hat
Zöld
A tavasznak, a természet megújulásának, a növekvő életnek a kifejezője. Különösen az örökzöld növényekhez kötődik termékenységi és halhatatlanságot kifejező szimbolika. Kiegyensúlyoz, feloldja a feszültséget, megnyugtat. Csillapítja a feszült és fájdalmas folyamatokat, mély nyugalmat nyújt.
- harmóniateremtő és roboráló hatású
- szívbetegségek,
- megfázások, fejfájások,
- szembetegségek, fekélyek,
- érrendszeri megbetegedések esetén,
- valamint az idegrendszer harmonizálására javallott
Narancssárga
Átmeneti szín a piros és a sárga között; a szellem és a libidó egyensúlyát jelképezi. A szeretet és a boldogság színe. Segíti a felépülést, élénkít, felmelegít, izgat. Oldja a görcsös folyamatokat, derűsebbé tesz.
- ösztönző hatású,
- emésztési zavarokra hat,
- depresszió ellen javallott,
- erősíti az immunrendszert,
- kedvezően befolyásolja a lép, vese, epe működését
- jótékonyan hat az ivarmirigyekre és a nemi működésre
- erősíti a méhet
Lila
A mértékletesség színe. Egyensúly a föld és ég között (a hajnali és az esti ég színe), az értelem és a vágy, a bölcsesség és az érzelmek között. Jelenthet intelligenciát, tudást, vallási áhítatot.
- nyugtatja, harmonizálja az idegrendszert
- fejfájásra,
- nyirokkeringési,
- hormonális problémákra,
- rosszindulatú daganatok esetén alkalmazható
Barna: A föld színe, ebből adódik anyaság karaktere. Mint anyagi szimbólum az ösztönszféra kifejezője.
Fehér: A Fény, a tisztaság, a differenciálatlanság, a transzcendencia, a tökéletesség, az egyszerűség jelképe Lehet az öröm és a vigasság hordozója, éppúgy mint a gyász színe.
Szürke: A hamu és a köd színe, ezáltal a szomorúság, a melankólia, az unalom, a fásultság, az egyhangúság jelképe. A szürke a színek ellentéteként a semlegességet, a hétköznapiságot jelenti.
Arany: A napfény, az isteni hatalom, a megvilágosodás, a halhatatlanság, a dicsőség jelképe. Az összes napistent, a vetés és aratás isteneit, a beért termést szimbolizálja.
Ezüst: Utalhat a kereskedelemre és a pénz hatalmára. Az egyiptomi mítoszok szerint Ré napisten csontjai ezüstből vannak. Kínában a legértékesebb fémnek tartották; a Tejutat "ezüstfolyónak" nevezték. A görög-római mitológiában a második világkorszak az ezüstkor, amely az aranykor boldog világával szemben a hanyatlás kezdete
Rózsaszín: A gyengédség, biztonság színe. A szellemi feszültséget oldja. Kimerültség esetén is kiválóan alkalmazható. Aki gyengédség és védettség után sóvárog, képtelen élvezni az életet, vagy önbecsülés, önszeretet hiányában szenved, vagy túlzott a kötelességtudata, annak ez a szín a legmegfelelőbb. Az örömszerzés, a szeretet és a szerelem színe is a rózsaszín
Ibolyakék: Inspirál, nyugtat. Csökkenti az idegfeszültséget, oldja az idegi ingereket, enyhíti a fájdalmat.
|