Csakrák
A csakrák vagy erőközpontok az indiai filozófia szerint egymással összefüggő pontok, amelyeken keresztül az ember testében hullámzik az energia, a prana.
A "csakra" szó a szanszkritból ered, jelentése: "kerék, kör”.
Ez a megnevezés a tisztánlátóktól ered, akik már az ősidőkben képesek voltak az emberi aurát és csakráit mindenféle segédeszköz nélkül is látni.
Jelképe: lótuszvirág
A csakra forog, miáltal úgy néz ki, mint egy forgó kerék.
A csakra bizonyítottan mindig az óramutató járásával megegyező irányban forog, amikor a környezetből energiát vesz fel, és ellenkező irányba, ha energiát ad le. Ezek a forgásirányok minden élőlénynél, férfiaknál, nőknél, időseknél és gyermekeknél, növényeknél és állatoknál azonosak.
Hét csakra található az emberi testen, amelyek a test középvonalán találhatóak. Ezek a pontok nemcsak energia-, hanem egyben tudatközpontok is. A legalsó és a legfelső csakrán kívül minden csakra a test eleje (hasi oldal), és hátulja felé tölcséresen kiterjed. A csakrák hasi oldali kivezetései az érzelmi oldal, míg a háton lévő az akarati oldal. Ezek a tölcséres kiterjedések tulajdonképpen forgó (balról-jobbra) energia örvények. Bár a csakrák lényegileg éterikus pontok, most mégis az ember testén mutatjuk be őket.
Testünk fő csakrái:
1. Gyökér - Muladhara csakra
hindu: Múládhára Aktiválja a tősgyökerességet, az érvényesülési képességet, az életenergiát.
Az 1. csakra létfenntartó ösztön-energiáinkat biztosítja számunkra. Erőt ad az életben maradáshoz, a fajfenntartáshoz.
Eleme: Föld - tűz
Csakra párja: korona csakra
Örvényei: anya(jobb oldali), apa vagy anyagi javak(bal oldalon), életerő(elől), teremtőerő(hátul); az egymással szemben lévöek párban vannak.
A farkcsont magasságában található. A mellékvesékért, a gerincoszlopért, a csontokért, fogakért és a körmökért felelős. A fizikai világhoz kapcsolódó legalsó csakra, amely az aura legalsó ún. étertest réteghez kapcsolódik. Ez az étertest a fizikai testünk háromdimenziós tervrajza. E tervnek alapján maradnak a helyükön a testünkben az atomok. Színe a vörös és közvetlenül a mellékvese hormonális működésére hat.A gyökércsakra a gátnál lép ki a testből és a földből húz energiát. A gyökércsakra által felvett energia a gerincoszlopot és a vese tájékát látja el energiával vagy e területeket vitalitását csökkenti az itt kiáramló energia. Érzelmi energiái a túlélés, az erő, agresszió, kapcsolat a Földdel, élni akarás, aktivitás, magabiztosság, önelfogadás, életerő - a legelemibb érzelmi reakciók.
Elhelyezkedése testünkön: a végbélnyílás és a nemi szerv között a farokcsonttal összekötve
Hozzárendelt belsőszervünk: mellékvese.
Hozzárendelt hormon: adrenalin, noradrenalin.
Hozzárendelt testrészek: minden ami szilárd; gerincoszlop, csontok, fogak, körmök, lábak. Ezenkívűl a végbélnyílás, végbél, vastagbél, prosztata, vér és a sejtfelépítés.
Serkentő színe: vörös.
Serkentő gyógynövénye: jázmin, cédrus, rózsa.
Kristályai: achát, gránát, hematit, jáspis, rubin.
A gyökércsakra kezelésére: a vérjáspis, a hematit vagy az obszidián. A jáspis a gyökércsakra fizikai részét kezeli, az obszidián spirituális erőt visz a szervezetbe, és annak kifejeződését segíti, a hematit közvetlenül hat a gyökércsakrára és annak szerveire./vérjáspis színe vöröses zöld, obszidián fekete, a hematit sötét, fémes színű./
Muladhara harmonizálása:
Ez a csakra az Ősbizalom területe. Megtisztíthatjuk és aktiválhatjuk, ha lehetőséget teremtünk arra, hogy a lehető legtermészetesebb módon éljük át a természet, a Föld Anyácska adta áldásokat. Keressünk, pl. egy terebélyes tölgyfát, üljünk a tövéhez, simuljunk hátunkkal a törzséhez, és éljük, érezzük át annak biztonságot adó, stabil, bölcs szilárdságát. Lássuk belső szemeink előtt a fa gyökereit, melyeket tekintsünk saját lábainknak, lássuk, hogy mélyen lenyúlnak a föld belsejébe, és onnan, nagyon mélyről szívják magukba a táplálékot, és szilárdan állnak még a legnagyobb vihar közepette is. Lássuk a fa törzsét, tekintsük úgy, mint saját testünket, és lássuk, ahogy a nehézségek, a viharok közepette rugalmasan hajladozik, együtt mozog az élet sodrával. Lássuk a fa koronáját, mint karjainkat, arcunkat, ami az éltető napfény felé fordulva szívja magába annak energiáit.
Még jobb hatást érhetünk el, ha mindezt napfelkeltéhez, vagy annak nyugovóra téréséhez igazítjuk. Az égen ilyenkor megjelenő ragyogó pirosas fények is segítik a harmonizáló hatást elérni. Szívjuk magunkba az illatokat, érezzük és élvezzük a helyzetet, lélegezzünk együtt a fával, a természettel.
2. Keresztcsonti, szakrális vagy szex - Svadhisthana csakra
hindu: Szvádisthána
Aktiválja az erotikát, az "ősi" érzéseket, a lelkesedést.
A 2. csakra határozza meg a reflex képességünket - felel az észleléseink minőségéért, az idegrendszerünk rugalmasságáért, az ösztönökre és benyomások való reagálásunkért, az intuitív orientálódó képességünkért, térben és időben egyaránt, valamint azért, hogy környezetünket helyesen felismerjük.
- A 2. és a 3. csakra együttesen a fizikai bíróképességünkért, a "milyenségünkért", az idegrendszerünk szilárdságáért és a szenzomotorikus képességeinkért felelős - melyeket "temperamentumnak" is nevezhetünk, továbbá életünket energetikai szinten biztosítják. -
Eleme: Tűz - víz
Csakrapárja: homlokközepi csakra
Örvényei: fauna (középen) az adott térségben élő állatok - állati mivolt, körülötte helyezkednek el (felülről kiindulva jobbról balra) félelem, fájdalom, felszabadulás, fónia (hang), faj. A nemi szervek fölött található, a köldöktol kicsit balra, 3-4 ujjnyival lejjebb. Az ivarmirigyekért, a hormonokért, a medencéért, a vesékért, a húgyhólyagért és a nyirokért felelős. A második csakra az érzelmi test réteghez kapcsolódik az aurában. Ez a réteg az érzelmeinknek megfelelően változó színű foltokat tartalmaz. Ezek állandóan változó és esetenként az aurából távozó energiaminták. A keresztcsonti csakra tulajdonképpen az érzelmi és a szexuális ösztönvilág. Alapvető érzelmei a félelem, halál félelem. A szex csakra a nemzőszervekkel van kapcsolatban. Minden fizikai dolognak van egy érzelmi aspektusa is. Ez a csakra felel az érzelmek kinyilvánításáért vagy elnyomásáért, és a szexualitásért.
Színe a narancssárga.
Energiái a szexualitás, érzékiség, személyes kreativitás, táplálás, ápolás, családi kötelékek, szociális viselkedési minták, érzékenység, szociális tudatosság.
Elhelyezkedése testünkön: a keresztcsont felső részén a fanszőrzet határán.
Hozzárendelt belsőszervünk: ivarmirigyek, petefészek, prosztata, herék.
Hozzárendelt hormon: ösztrogén, tesztoszteron
Hozzárendelt testrészek: a medence öv - ivarszervek, vese, hólyag -, minden ami folyékony - vér, nyiroknedvek, emésztőszervek, sperma
Tisztításával gyógyítható: Ivarszervek: Női: petefészek, petevezeték, méh, hüvely, szeméremtest. Férfi: herék, herevezeték, prosztata, hímvessző.
Serkentő színe: narancssárga.
Serkentő gyógynövénye: ylang-ylang, vanilia.
Kristályai: karneol
Szakrális csakra kezelésére: karneol
Színe - akár a szakrális csakráé - a vörös, enyhe narancs-arany beütéssel.
3. Napfonat, vagy elosztó csakra - Manipura csakra
hindu:Manipúra
Aktiválja a tapasztalatból eredő bölcsességet, a személyiség kibontakozását.
A 3. csakra határozza meg aktivitásunkat, továbbá az idegrendszerünk dinamizmusát, és felelős a környezetünk felé irányuló megnyilvánulásainkért.
Eleme: Tűz
Csakrapárja: fejtető csakra
Örvényei: 8 örvénye van
Kb. két ujjnyira a köldök fölött található.
A hasnyálmirigyért, a lépért, a májért, az epehólyagért és a hasért felelős. A harmadik csakra auránk mentális rétegeihez kapcsolható, mely a gondolataink és mentális folyamataink tárolója. Itt alakulnak energetikai mintáink gondolatokká. Ezek általában sárga színű minták, melyek a fej körül jelennek meg, de testünket is körül veszi néhány centiméteres burokkal.A szolar plexus felelős a társas kapcsolatokért, az örömért, boldogságért, a gondolatokért (teremtő erő).A szolár plexus hátsó akarati csakrája gyógyító csakra is, ezzel kapcsolatos a vágyvilág, és a képzelet.
Színe a sárga
A plansikus szerveket irányítja. Az alsó három csakra és a hozzátartozó aurarétegek szoros kapcsolatban vannak a látható fizikai testünkkel.Érzelmi energiáiban szabályozza az emberi kapcsolatokat, a kötődést személyekhez és tárgyakhoz, a ragaszkodást a mindennapokhoz - kötöttségek vagy függőségek legyenek azok.
Elhelyezkedése testünkön: a köldök felett kétujjnyira.
Hozzárendelt belsőszervünk: hasnyálmirigy.
Hozzárendelt hormon: inzulin.
|