A jtkrl
az lmnyszerzs legfbb forrsa. A sajt jtk tletein keresztl, valamint a msokkal val egytt jtszs sorn fejldik s gazdagodik a szemlyisge. A jtk a kls s bels valsg sajtos tallkozsa, ettl olyan izgalmas. A jtk a korai kapcsolatokban gykeredzik, de a ksbbiek sorn is keretet knl az rzelmek s a szocilis kapcsolatok fejldshez. „A kisgyerek nagyrszt a jtkon keresztl kezdi elfogadni a tbbiek fggetlen ltezshez val jogt. A felnttek vilgban is hasonlan alakulnak a dolgok. A munkahelyen nyzsgk knnyedn tallnak bartokat s szereznek ellensgeket, az egy helyben lk viszont csak csodlkoznak, mirt nem rdekesek senkinek. Mi emberek egyformn mkdnk ebben, hiszen gy szerznk bartokat s ellensgeket maguknak, ahogy a gyermekek jtkuk kzben. Aki visszahzdbb letet l, magnyosabb, az nehezebben ismerkedik.
A jtk keretet knl az rzelmi kapcsolatok kezdemnyezshez, lehetv tve ezltal a szocilis kapcsolatok fejldst. A jtknak teht a mentlis fejldsben, a valsg megismersben, a szocilis kapcsolatok alakulsban, az adaptciban egyarnt fontos szerepe van. A jtk rvn vlik lehetv, hogy a gyermek kpess vljon arra, hogy letben elfordul esemnyeket jra eljtssza, akr mskppen is. A gyereknek tapasztalata lesz arrl, hogy sajt emlkkpeit, vgyait, rzseit ms sszefggsbe is lehet helyezni, s tlni. gy bvl a lehetsges kre, s a kpzelet – a jtk valsga – a valsg megismersnek jabb aspektusait hozza a felsznre, s szabadabb kapcsolatokat tesz lehetv a gondolkodsban.
A kicsi gyerekek – ellenttben a felnttekkel – sajt lelki llapotaikat hajlamosok az objektv vagy fizikai valsg rszeinek tekinteni. Az egszen kis gyerekek gy viselkednek, mintha a sajt bels tapasztalataik egyenrtkek lennnek a kls valsggal. A jtkterpia is erre pt.
|