KREATV N : Kreativits-fejleszt gyakorlatok |
Kreativits-fejleszt gyakorlatok
A bal agyflteke fleg a logikai, analitikus s verblis tevkenysgekkel foglalkozik,
ez az agyflteke kontrolllja a nyelvet, a megismerst s az idrzket a legtbb embernl. A jobb flteke ezzel szemben intuitv, fogalmi s nonverblis a trbeli kapcsolatokat, az intuitv gondolkodst s a kpzeletet irnytja. Az olyan rendszerek, amelyek tlzottan nagy hangslyt fektetnek a tnyekre, rszletekre, memrira, s elre meghatrozott vlaszokra; bal agyfltekei dominancit erstenek, amely a jobb fltekei kreativits s fogalmi kpessg fejldsnek hinyt eredmnyezheti.
Nzznk pr jtkot, gyakorlatot:
Csoportrajz:
Krben lnek a rsztvevk s egy nagy fehr csomagolpaprra sznes ceruzkkal kzs rajzot ksztenek. Mindenki egy vonst, egy alakot, sznt tesz hozz. A kpet lehet egyszerre vagy egyms utn rajzolt mdon kszteni. Ha elkszlt a kp, cmet adnak neki s megbeszlik, hogy mit rajzoltak, mirt, ki mit fejezett ki a rajzval. A cmads trtnhet krbemondssal, vagy ki-ki rrja egy lapra a kpzelt cmet, s a vgn felolvassk, elemzik, ki minek alapjn adott cmet.
Tintafoltjtk:
Klnbzõ sznû tintval, festkkel, illetõleg filctollakkal paprra, rongyra vagy egyb anyagra sznes foltokat ksztenek a csoport tagjai, oly mdon, hogy a paprlapot sszehajtva, az szimmetrikusan mindkt oldalra sztkenõdjn amikor sztnyitjuk. Erre a clra klnbzõ vzfestkek s egyszerû rajzlapok is megfelelnek. Az elksztett tintafoltokat azutn a rsztvevk megprbljk gy elnevezni, hogy a kp hangulatt, mondanivaljt kifejezõ cmet talljanak.
tletbrze, gyakorlati feladatokkal
- megengedett szm egyenesbõl vagy krbl rtelmes bra rajzolsa,
- egy "valami j" vagy "valami rossz" brzolsa jellel, hogy kitallhat legyen,
- gyufaszlakbl - paprkorongokbl - spontn, tetszõleges brk kiraksa,
- hurkaplckbl, gyufbl, parafadugbl, hungarocell darabokbl trgyak sszelltsa.
Kt csapatban jtsszk, sorra vve az egyes feladatokat. Pontozzk az eredetisget, az egyik csapat is nmagt s a msik csapatot s viszont, a modertor is - a rsztvevktl fggetlenl. A pontszmokban "megegyezses, trgyalsos" dntst hoznak (trsas megegyezsi kszsg, igazsgossg, elfogulatlansg fejlesztse!). Az a csapat nyer, amelynek sszpontszma magasabb.
"Mirt, mitõl szp?"
Olyan fotkat kell sszegyjteni, amelyek megszokott, kznapi trgyakat klnsknt vagy eszttikusknt mutatnak be. Mindenki hoz magval olyan kpeket, amelyeket õ ilyen szempontbl klnsnek, szpnek tall, s a kpeket sorra bemutatja a tbbieknek, hozzfûzve magyarzatt, "mirt szp?" vagy mirt csnya?". A tbbiek szabadon kapcsoldhatnak a beszmolhoz, s elmondhatjk benyomsaikat. A megbeszlõ elemzs a jtk nlklzhetetlen rsze.
Narancshmozs
A csoport krben l. Mindenki egy narancsot vesz kzbe. Lassan hmozni kezdi, s minden rzkszervvel - tapints, szagls, zlels, lts - tli a hmozs lmnyt. Gerezdekre bontja s behunyt szemmel egy gerezdet mindenki elfogyaszt. Ezt kvetõen a jobb oldali szomszdjnak ad mindenki ritulis egymsutnban egy gerezdet. A jtk a szenzorlis sszlmny tlsi kpessgt s az rzki benyomsok megfigyelsi kszsgt fejleszti.
Lggmbk...(Trgyszlelsi rzkenysg, lmnyszenzibilizls)
Minden rsztvev kap egy lggmbt, amelyet a gyakorlat elsõ fzisban felfjnak gy, hogy az ne durranjon szt. Ekkor behunyt szemmel alaposan vgigtapogatjk, a megismers minden elkpzelhetõ mdjn tapasztalatokat szereznek. Az gy kapott benyomsokat s lmnyeket a lggmbrõl mindenki elmondja. A msodik fzisban mindenkinek ki kell pukkantani valamilyen mdon a lggmbjt. A lyukasztsi vagy kidurrantsi mdot tetszõlegesen tallhatja ki mindenki. A harmadik fzisban hasonlsgokat kell megfogalmazni: "olyan volt a lggmbbel jtszani, mint..., mintha...." stb. Hossz s alapos megbeszlõ fzisra van szksg, hogy mindenki elmondhassa, mit lt t a feladat kezdettõl a vgig, mi zajlott benne, mit rzett.
|