Programozd magad boldogg!
Nemcsak az agyunkkal gondolkodunk, hanem a testnkkel is. A boldogsg, a bizalom, vagy ppen a
bizonytalansg s a flelem pillanataiban klnbz testtartst vesznk fel. Ezeket a testemlkeket korbbi tapasztalataink befolysoljk, a testnk ugyanis ktdik ahhoz, ami az agyunkban elraktrozdik. Csakhogy ha ezek a korbbi tapasztalatok negatv kisugrzst klcsnznek neknk, azon kaphatjuk magunkat, hogy semmi sem gy alakul, ahogy szeretnnk, st mintha csak vonzannk a nehzsgeket.
Az NLP, vagyis a neurolingvisztikus programozs Richard Bandler matematikus-programoz s John Grinder nyelvsz nevhez fzdik. k ketten fedeztk fel, hogy minden viselkedsnek jl meghatrozhat szerkezete van, ami tanulhat, msolhat. Teht mi is kpesek vagyunk a sikeres s NLP emberek viselkedst alkalmazni.
Az NLP gyakorlatok sorn megismerkednk a klnbz modellekkel – ezek egyfajta metafori a valsgnak. Az idt pldul gy kpzeljk el, mint egy fonalat, de van, akinek ehelyett t, hd, foly vagy energiasugr jelenik meg. A kommunikciban tbbfajta modell is jelen van. Az NLP kln trgyalja a kpeket, hangokat, rzseket, radsul mindegyiknek ezerfle vltozja van. A vezets modellje pldul azt rja le, hogyan tudjuk a msik embert a sajt viselkedsnkre hangolni. Az let mindig ad jabb tmkat, a vltozs lland, csak a fejlds nem az. Ez utbbit a folyamat sorn mindenki magnak biztostja. n a leghasznosabb tapasztalatokra akkor tettem szert, amikor bizonyos feladatokat mr sokadszorra ismteltem msoknak segtve. Az NLP hatsait akkor is lvezhetjk, ha nem vgezzk rendszeresen, hiszen mr azzal is risi vltozst rhetnk el, ha az gynevezett elfeltevseket beptjk az letnkbe. Ilyen elfeltevs pldul, hogy az emberi viselkeds j szndk, hogy minl tbb lehetsget adunk magunknak, annl jobb lesz neknk, hogy kudarc helyett csak a visszajelzsekre figyelnk, vagy ppen az, hogy az alkotott lmnyekre ugyangy reagl a testnk, mint a valsgosakra. Teht ha elkpzeljk, hogy valami nagyszer trtnik velnk, a testnk gy veszi, mintha valban megtrtnt volna, s ettl mris jobban rezzk magunkat.
Legyen clod!
t kell gondolnunk, melyek a legfontosabb dolgok szmunkra, mert ezek lesznek az alaprtkeink, m addig csak vgyak maradnak, amg nem dntnk gy, hogy az irnytsunk al vonjuk az letnket. A clkitzs akkor lesz sikeres, ha megfelel nismerettel s pozitv nkppel rendelkeznk. A fejlds msik fontos sarokkve az rzkszervek lestse. Ha a trsas helyzetekben nyitva tartjuk az rzkszerveinket, s megszabadulunk az eltleteinktl, vagyis befogadjuk a puszta informcit, j ton jrunk. Megtanulunk ms szempontok alapjn viselkedni az emberi rintkezseinkben, pldul a msik lgzst, szemmozgst vagy testbeszdt figyeljk. Ezltal javulnak kapcsolataink, hiszen rjvnk, hogy nem csak a mi nzpontunk ltezik. Aki alkalmazza az NLP modelljeit, kiegyenslyozottabb, cltudatosabb s kitartbb lesz, nvekszik az nmagba s a vilgba vetett hite, s hatrozottabban alaktja a jvjt. Elfogadja, hogy nem a krlmnyek akadlyozzk meg cljai elrsben, hanem sajt vilgkpe korltai.
llj t a pozitv krbe!
Prbld ki. Az NLP technikk elsajttsa utn pldul jobban figyelsz majd arra, milyen szavakat hasznlsz. Az NLP gyakorlsval megvltozik majd a testtartsod, a jrsod is. Megtanulhatod az egyik (letfonal) jtk ltal, hogy ha a pozitv lmnyeidet sszegyjtd a mltadbl, s akkor a jelennkben ert tudsz merteni.
Jtszva fejldni!
Az letfonal nev gyakorlat azrt mkdik, mert a mltnak lenyomata van az elmnkben, amelybl az NLP tanulsa sorn jra s jra merthetnk. – Az NLP-gyakorlatok valjban jtkok. Aki rdekldik a mdszer irnt, s egyrtelm elvrsokkal rkezik – vagyis tudja, mely terleten vltoztatna az letn –, nemcsak megtanulja majd, hogyan rje el mindezt, de remekl is szrakozik kzben. Ugyanakkor fontos hangslyozni, hogy br egy-egy gyakorlat meghozza az ttrst, kpessgeink fejlesztse idbe telik. Ha a kommunikcis kszsgnket akarjuk ersteni, s rendszeresen prblgatjuk a tudsunkat, j dolgokkal ksrleteznk, nhny ht alatt mr lthat a fejlds. A vltozs viszonylag gyors, de sosincs vge, letnk vgig tanulhatunk.
forrs: Nk Lapja Pszich
|