Programozd magad boldoggá!
Nemcsak az agyunkkal gondolkodunk, hanem a testünkkel is. A boldogság, a bizalom, vagy éppen a
bizonytalanság és a félelem pillanataiban különböző testtartást veszünk fel. Ezeket a testemlékeket korábbi tapasztalataink befolyásolják, a testünk ugyanis kötődik ahhoz, ami az agyunkban elraktározódik. Csakhogy ha ezek a korábbi tapasztalatok negatív kisugárzást kölcsönöznek nekünk, azon kaphatjuk magunkat, hogy semmi sem úgy alakul, ahogy szeretnénk, sőt mintha csak vonzanánk a nehézségeket.
Az NLP, vagyis a neurolingvisztikus programozás Richard Bandler matematikus-programozó és John Grinder nyelvész nevéhez fűződik. Ők ketten fedezték fel, hogy minden viselkedésnek jól meghatározható szerkezete van, ami tanulható, másolható. Tehát mi is képesek vagyunk a sikeres és NLP emberek viselkedését alkalmazni.
Az NLP gyakorlatok során megismerkedünk a különböző modellekkel – ezek egyfajta metaforái a valóságnak. Az időt például úgy képzeljük el, mint egy fonalat, de van, akinek ehelyett út, híd, folyó vagy energiasugár jelenik meg. A kommunikációban többfajta modell is jelen van. Az NLP külön tárgyalja a képeket, hangokat, érzéseket, ráadásul mindegyiknek ezerféle változója van. A vezetés modellje például azt írja le, hogyan tudjuk a másik embert a saját viselkedésünkre hangolni. Az élet mindig ad újabb témákat, a változás állandó, csak a fejlődés nem az. Ez utóbbit a folyamat során mindenki magának biztosítja. Én a leghasznosabb tapasztalatokra akkor tettem szert, amikor bizonyos feladatokat már sokadszorra ismételtem másoknak segítve. Az NLP hatásait akkor is élvezhetjük, ha nem végezzük rendszeresen, hiszen már azzal is óriási változást érhetünk el, ha az úgynevezett előfeltevéseket beépítjük az életünkbe. Ilyen előfeltevés például, hogy az emberi viselkedés jó szándékú, hogy minél több lehetőséget adunk magunknak, annál jobb lesz nekünk, hogy kudarc helyett csak a visszajelzésekre figyelünk, vagy éppen az, hogy az alkotott élményekre ugyanúgy reagál a testünk, mint a valóságosakra. Tehát ha elképzeljük, hogy valami nagyszerű történik velünk, a testünk úgy veszi, mintha valóban megtörtént volna, és ettől máris jobban érezzük magunkat.
Legyen célod!
Át kell gondolnunk, melyek a legfontosabb dolgok számunkra, mert ezek lesznek az alapértékeink, ám addig csak vágyak maradnak, amíg nem döntünk úgy, hogy az irányításunk alá vonjuk az életünket. A célkitűzés akkor lesz sikeres, ha megfelelő önismerettel és pozitív énképpel rendelkezünk. A fejlődés másik fontos sarokköve az érzékszervek élesítése. Ha a társas helyzetekben nyitva tartjuk az érzékszerveinket, és megszabadulunk az előítéleteinktől, vagyis befogadjuk a puszta információt, jó úton járunk. Megtanulunk más szempontok alapján viselkedni az emberi érintkezéseinkben, például a másik légzését, szemmozgását vagy testbeszédét figyeljük. Ezáltal javulnak kapcsolataink, hiszen rájövünk, hogy nem csak a mi nézőpontunk létezik. Aki alkalmazza az NLP modelljeit, kiegyensúlyozottabb, céltudatosabb és kitartóbb lesz, növekszik az önmagába és a világba vetett hite, és határozottabban alakítja a jövőjét. Elfogadja, hogy nem a körülmények akadályozzák meg céljai elérésében, hanem saját világképe korlátai.
Állj át a pozitív körbe!
Próbáld ki. Az NLP technikák elsajátítása után például jobban figyelsz majd arra, milyen szavakat használsz. Az NLP gyakorlásával megváltozik majd a testtartásod, a járásod is. Megtanulhatod az egyik (életfonal) játék által, hogy ha a pozitív élményeidet összegyűjtöd a múltadból, és akkor a jelenünkben erőt tudsz meríteni.
Játszva fejlődni!
Az életfonal nevű gyakorlat azért működik, mert a múltnak lenyomata van az elménkben, amelyből az NLP tanulása során újra és újra meríthetünk. – Az NLP-gyakorlatok valójában játékok. Aki érdeklődik a módszer iránt, és egyértelmű elvárásokkal érkezik – vagyis tudja, mely területen változtatna az életén –, nemcsak megtanulja majd, hogyan érje el mindezt, de remekül is szórakozik közben. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy bár egy-egy gyakorlat meghozza az áttörést, képességeink fejlesztése időbe telik. Ha a kommunikációs készségünket akarjuk erősíteni, és rendszeresen próbálgatjuk a tudásunkat, új dolgokkal kísérletezünk, néhány hét alatt már látható a fejlődés. A változás viszonylag gyors, de sosincs vége, életünk végéig tanulhatunk.
forrás: Nők Lapja Psziché
|