Gyakorl jtk
Gyakorljtknak azt a jtktevkenysget nevezzk, amikor a gyermek a valsgos cselekvs csak egy-egy mvelett vgzi, s ezeket ismtelgeti, aminek hatsra kszsgei fejldnek s ezltal gyakorolja kpessgeit .
A gyakorljtk elssorban a blcsds korra jellemz, de nagyon gyakori az vodai kiscsoportban is. Kzps vagy nagycsoportban is elfordul a konstrukcis vagy szerepjtk rszmozzanataknt, valamint a mozgsos jtk nhny formjban. (pl.: labdzs, szkdels ugrl ktllel) E jtk a legegyszerbb funkcik gyakorlstl az anyagokkal, eszkzkkel, s trgyakkal vgzett gyakorljtkokon t elvezet a konstrukcis s szerepjtkokig, de ebben fontos szerepet kap az vn, aki ennek fejldst koordinlja.
Az ismtls ksbb ritmikuss vlik, vagy valamilyen elre meg nem hatrozott, spontn kialakul szably szerint megy vgbe.
A gyakorl jtk addig nyjt rmet, ameddig valamilyen nehzsget rejt magban. Amikor a jtsz gyermek mr valamit jl tud, tbbnyire maga keresi a jtk bonyolultabb formjt, amely ltal aztn kszsgei s ismeretei is tovbbfejldnek. Nagyban befolysolja a gyermek (fknt a kisgyermek) jtkt a felntt, mint modell. Nagyon sok jtk, utnzsbl fejldik ki, hiszen a gyermek gy tanulja meg a cselekvsek j mdjait. A kutatk szerint az agresszv cselekedetek utnzsa megy a legknnyebben a gyerekeknek! Ezen a tnyen rdemes lenne elgondolkodni.
Mi pedaggusok, gyakran szembe talljuk magunkat olyan helyzetekkel, amikor a gyermek jtka megreked ezen a jtkfejlettsgi szinten, indokolatlanul csak gyakorljtkot jtszik, nem fejldik tovbb a jtka. Ez figyelmeztet jelzs! Ilyenkor az okokat fel kell derteni, s azok ismeretben kell a gyermek jtkt fejleszteni, abban az irnyba kell hatni a gyermekre, melyben a tevkenysge fejldsnek indul.
Elfordulhat olyan helyzet is, amikor a gyermek jtka mr egy magasabb jtkfejlettsgi szintrl esik vissza a gyakorljtk szintjre.
Gyakran a sajtos nevelsi igny gyermekek megmaradnak a gyakorljtk szintjn.
Hogy hogyan hat a gyermek fejldsre a gyakorljtk? A gyakorljtk fejldsvel szoros sszhangban bontakozik ki a gyermek rzelmi lete, s hatsra nagymrtkben fejldik a gyermek kzgyessge, finommotoros koordincija. Jelents a tjkozd vagy orientcis tevkenysg fejldsben, s fontos nevelrtke a trgyak, eszkzk tulajdonsgainak megismerse.
A gyakorljtk hatsra a beszd fejldsvel prhuzamosan a gyermek intellektusa is nagy vltozson megy t, fejldik nllsga, kitartsa s az akarati tulajdonsgai
Megklnbztetnk hang s a beszd jtkos utnzst, mozgsos, eszkzzel s anyagokkal trtn gyakorl jtkokat. Biztosan sokan hallottuk mr, mikor a gyerek rtelmetlen szavakat ismtelget, halandzszik. A szavak ismtlst sokszor valamilyen szerep mozdulataihoz kti, de csak a szavakkal val jtk fontos szmra, nem a szerep. gy vlik a hangokkal s szavakkal folytatott gyakorljtk a beszdkszsg fejldsnek egyik kezdeti eszkzv. A szavakkal, a hangokkal foly gyakorljtk motivcija az a feszltsg, ami arra kszteti a gyermeket, hogy olyan hangcsoportokat, szavakat gyakoroljon, amiket mg nem tud, de krnyezetben hallja, s ezrt is szeretn mondani. Minl tbbet hall a gyermek beszlni maga krl, annl hamarabb s tbbet jtszik majd hangokkal, szavakkal, s annl knnyebben fejldik beszdkszsge, gyakorolja be a nyelvben elfordul hangok, hangcsoportok tiszta ejtst, helyes hangslyt, dallamnak szpsgt, ritmust.
A mozgst gyakorl jtk sorn a klnfle mozgsok gyakorlsa jut kifejezsre. Ez a jtktpus leginkbb a ktves gyermekekre jellemz, de mg a 3-4 vesek is gyakoroljk, st az sem kizrt, hogy kisiskols korban is megjelenik. Az vodskor gyermek fokozott mozgsignye ugyancsak olyan feszltsget okoz, amely sok esetben jtkos gyakorlsra kszteti t. A jtkos mozgst mindig ugyanolyan formban ismtli a jtsz gyermek, tbbnyire valamifle maga alkotta szably szerint. A nagyon mozgkony gyermekek kedvelik elssorban a mozgsos jtkokat. A jtk addig szerez rmet, ameddig az valamilyen nehzsget okoz a gyermek szmra.
Mozgsgtlsos, visszahzd gyermekek esetben egy-egy j tlet, bztats sokszor kedvet kelthet a mozgsos jtkban val rszvtelhez. Elfojtott mozgsignyk, gtoltsguk ezltal olddhat, s hozzjrulhat koordinlt, biztonsgos mozgsuk fejlesztshez. Szerencss arra szoktatni a gyermeket, hogy mg a mozgsos jtkokban se zavarjk egymst, gyeljenek arra, hogy msok ptmnyeit ne dntsk fel. Fontos feladat az is, hogy a gyerekek egymst figyelve megtanuljk a konfliktusokat megelzni.
Az eszkzzel val jtknl az eszkzk rakosgatsa az rm forrsa. A legsznesebb, a legsokoldalbb, a legvltozatosabb gyakorljtk. Sznessgt, vltozatossgt az eszkzk, s a velk vgezhet mveletek sokflesge biztostja. A gyermekek a trgyakat tapogatjk, nyomogatjk, forgatjk, rakosgatjk egymsra, sorba, egymsba. Manipullssal egy sor mveletet tanul meg a gyermek a kezvel vgezni: fogni, emelni, letenni, sszeilleszteni, dobni, gurtani, nyomni, cssztatni, lkni stb. Mindettl kezdve keze, ujjai gyesednek, ugyanakkor megismeri az anyagok, a trgyak tulajdonsgait.
Az anyagokkal val jtk legismertebb formja a homokozs, de ide sorolhat a vzzel, a hval, a kaviccsal, a paprral, vagy a gyurmval val jtk is. E gyakorljtk nemcsak a gyermekek kedvelt jtka, hanem mg a felnttek kedvelt szabadids elfoglaltsgai kztt is elfordul (pldul a tban, a folyban, tengerben trtn jtkok, vz frcsklse, kavicsok gyjtgetse-doblsa, vz ntgetse, frcsklse, gyurma nyomkodsa).
|