R-FAKTOR
A rugalmasság, az alkalmazkodás, a krízishelyzetekkel való megbirkózás kifejezésekre rövid, magyar kifejezést nehéz találni. Talán a „reziliencia” lesz a megfelelő, ebből ered az R faktor rövidítés. Érdekes megfigyelni, hogy
egyforma körülmények közt felnövekvő személyek sem ugyanúgy boldogulnak. Nézzük meg, milyen tényezőkből állhat össze e képesség:
Egyénen belüli rizikótényezők lehetnek születés közbeni problémák, veleszületett rendellenességek, vagy gyenge szenzomotoros teljesítmény. Az ingerlékeny természet, súlyos betegség kisgyermekként, hiperaktivitás, alacsony IQ, rossz kognitív képességek, kommunikációs nehézségek és az alacsony a legfontosabbak.
A család rizikófaktorai közé tartozhatnak a szegénység, anya alacsony iskolai végzettsége, súlyos házassági konfliktusok, ellenségesség a szülő-gyerek kapcsolatban, fizikai, érzelmi vagy szexuális bántalmazás, elhagyatás – elhanyagolás. Az anya depressziója vagy pszichiátriai kórképe, apa hiánya vagy távolléte, szülő vagy nagyszülő halála, szülő vagy testvér betegsége, fogyatékkal élő családtag, szülő vagy más családtag munkanélkülisége, szülő új házassága, válás. Alkoholista szülők esetén az anya jelenti a nagyobb kockázatot. Ide sorolható még a gondozásba vétel, intézményes nevelés, személyi sérülést okozó baleset, költözés, hajléktalanság, öngyilkosság.
Az iskolával kapcsolatos veszélyeztető tényezők: lehetnek a túlzsúfoltság, rossz infrastruktúra, magas tanuló/tanár arány. A szabályok nem világosak és nem is követik őket, alacsony átlagos tanulmányi teljesítmény, kevés lehetőség az egyéni különbségek megnyilvánulására.
A tágabb közösségben vagy társadalomban rejlő rizikófaktorok: magas mobilitási arány a lakókörnyezetben nagyarányú kriminalitás, droghasználat, bandatevékenység, nem megfelelő és biztonságos lakáskörülmények, limitált közgazdasági erőforrások, szociális támogatás hiánya, kevés felnőtt kíséri figyelemmel a gyerekek tevékenységét, háború, instabil kormányzat, elnyomó politikai környezet, a közösséget sújtó politikai erőszak, természeti katasztrófák, zűrzavar, média által közvetített erőszak.
A boldogulás képessége tanulható! Pár tipp hozzá. (Folyamatosan gyakorlom én is)
- Légy optimista!(az optimisták meggyőződése, hogy nem vagyunk kiszolgáltatva tehetetlenül sorsunknak, hanem mi magunk döntjük el, hogy csapásként, vagy lehetőségként fogjuk e fel a velünk történteket.)
- Fogadd el, amin nem tudsz változtatni!(a lelkileg erős emberek jól meg tudják különböztetni melyek azok a dolgok, melyekről tehetnek, és melyekkel szemben tehetetlenek.)
- Ápold kapcsolataidat!(ha tudod, hogy nem vagy egyedül, akkor mindennel könnyebb megbirkózni.)
- Keress megoldásokat! (önsajnálkozás helyett a krízishelyzetekben jobb kitörési pontokat, segítőket keresni.)
- Cselekedj! (a negatív változás is hozzátartozik az élethez.)
- Vállalj felelősséget! (ha sikerül rendszeresen elemezned életed történéseit, akkor képes leszel elfogadni a megváltoztathatatlant, és felelősen végezni azt, ami tőled függ.)
- Tervezd meg jövődet! (Ha elhiszed, hogy szerepet tudsz játszani saját életed alakulásában, akkor belső erőd segíteni fog terveid megvalósításában.)
|