A rákmegelőzés 8 szabálya
A rákbetegségek közös jellemzője a szabályozatlan sejtszaporulat, a biológiai szövetekbe való betörési képesség. Megelőzhető? Nyolc?
Nézzük! Nekem nyolc!
1. szabály: Megfelelő cukrot!
A rákos sejtek fő táplálékforrása a cukor, és nagy mennyiségű glükóz hatására könnyebben szétroncsolják az egészséges szöveteket. A túlzott cukorfogyasztás ráadásul elősegíti az Alzheimer-kór, a diabétesz és az agresszív rákos sejtek kialakulását is
2. szabály: Egészséges zsírokat és olajokat!
Fő energiaraktáraink a zsírsejtek, ezért szervezetünk számára nélkülözhetetlenek a minőségi zsírok és olajok. Amellett, hogy hosszan tartó jóllakottságérzést biztosítanak, hozzájárulnak a hormonháztartás, a vitaminhasznosítás és az idegrendszer megfelelő működéséhez. Két legfontosabb esszenciális zsírsavunk az omega-3 és az omega-6 - előbbi csökkenti a vérnyomást és a véralvadást, míg utóbbi erősíti a csontokat.
3. szabály: Lássuk el magunkat fehérjékkel!
A növényi és állati fehérjék biztosítják szervezetünknek az aminosavakat, melyek segítik a hormonok, a védősejtek, az izomzat és a kötőszövetek képzését, valamint fenntartják a vérnyomást. Az esszenciális aminosavak hiányában nem termelődik elég rákos sejtet pusztító ölősejt. Megfelelő étrenddel gondoskodhatunk szervezetünk fehérje-ellátottságáról - a vadhús, a halak, a tojás, a savanyított tejtermékek és egyes hüvelyesek rendkívül gazdagok proteinben.
4. szabály: Fogyasszunk bőven növényi anyagokat!
A rosszindulatú rákos sejtekkel a zöldségekben és gyümölcsökben megtalálható másodlagos növényi anyagok képesek felvenni a harcot. Ezek ugyanis erősítik az immunrendszert, javítják az anyagcserét és semlegesítik a káros szabadgyököket. A hosszas tárolás, az utóérlelés, valamint a túl erős hőhatások nagymértékben rontják a másodlagos növényi anyagok hatékonyságát, ezért igyekezzünk friss, helyi, szezonális terményeket fogyasztani - ha lehetséges, héjjal együtt. A leghatékonyabb antioxidánsok a káposzta, hagyma, fokhagyma, bogyós gyümölcsök, citrusfélék, pisztácia, zöld tea.
5. szabály: Gondoskodjunk elegendő napfényről!
Az UV-B sugárzás hatására bőrünkben D-vitamin képződik, mely erősíti az immunrendszert, valamint megelőzi a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget és a csontritkulást. Emellett a körültekintő napozás gátolja a sejtburjánzást és bizonyítottan csökkenti az emlő- és bélrák kockázatát is. A D-vitaminhoz hozzájuthatunk lazacból, májból és tojásból is, ám ezek nem vehetik fel a versenyt a napfürdővel - a 15-20 percnyi napozással termelt D-vitamin-mennyiség 20 evőkanál csukamájolajjal váltható ki.
6. szabály: Mozogjunk, amennyit csak bírunk!
A rendszeres sport megkönnyíti a rák elleni harcot - erősíti az immunrendszert, növeli a gének aktivitását és csökkenti az inzulinszintet, ami a rákos sejtek egyik növekedési faktora. A mozgás hangulatunknak is jót tesz, növeli az önbizalmat, amiből a rákos betegek csak profitálhatnak. A megterhelő, kimerítő edzések helyett válasszunk könnyedebb mozgásformákat, mint például a kerékpározás, vízi terápia, túrázás vagy jóga.
7. szabály: Ügyeljünk a lelki egyensúlyra!
A rákos betegeknek számos negatív érzelemmel kell megküzdeniük: harag, félelem, bűntudat és tehetetlenség váltják egymást. A legrosszabb mindközül azonban a magány - a szociális elszigeteltség ugyanis gyengíti a szervezetet. Legfontosabb emberi erőforrásaink a védettség és a biztonságérzés. Az egészséges szervezet másik nagy ellensége a stressz. Naponta legalább fél órát szánjunk kikapcsolódásra.
8. szabály: Élvezzük az éjszakát!
Az elektromos áram feltalálásával az emberek biológiai ritmusa felborult. Az alvással töltött időnk egyre csökken, pedig szervezetünknek szüksége van a pihenésre. Alvás közben sejtjeink feltöltődnek energiával, a régi sejtek megújulnak és kijavítják magukat. Ráadásul éjjel melatonint termelünk, mely segít hatástalanítani a szabadgyököket. Nem véletlen tehát, hogy a rossz alvás növelheti a rák kialakulásának kockázatát. A tartós alváshiány magas vérnyomáshoz, szívritmuszavarokhoz is vezethet. Naponta legalább 6, de inkább 7-8 órát aludjunk.
|