Tapasztalatok a mz gygyhatsrl
Eldeink, amikor a kisgyerek khgtt, hlyagpaprra mzet kentek s a mellkasra bortottk.
Valahol mzet s zsrt kentek egy rongyra s azt tettk a beteg mellre. Egyes helyeken mzes tormalevelet vagy dohnylevelet tettek arra a helyre, ahol a tdszrst reztk. A mzes bortst 1-2 rig kellett azonos felleten tartani.
Kencsket, flastromokat gy ksztettek, hogy mzet kevertek ssze trt lenmaggal vagy gabonaliszttel s tojssrgjval vagy lenmagdarval s tejjel vagy viasszal s zsrral vagy viasszal s vajjal. Ezeket a keverkeket rkentk a torokra (kvlrl), kelsekre, daganatokra, gyulladsokra. Tiszta mzzel kentk be az gett vagy forrzott sebeket.
Az emszts javtsra s gyomorfjs ellen javasoltk, hogy reggel sznmzet egyen a beteg, vagy itala meleg-tejes mz legyen. Lzas betegnek hg mzet adtak inni.
Legltalnosabban a mzet megfzs, khgs, rekedtsg ellen hasznltk. Ettk magban s teban vagy tejben feloldva. Javasoltk a mzet gyomorhurut s emsztsi zavarok ellen, idegessg megszntetsre, khgs, rekedtsg, vrszegnysg, spkr, srgasg, asztma s lmatlansg ellen, de slyosabb esetekben is hasznosnak talltk ezt a legtmegesebb kaptrtermket.
A mzes plinka
Az egykor hres mzsr fogyasztst is nagyon egszsgesnek tartottk. A mzbor az nnepek, nagy sszejvetelek itala. A mzbe brmely gygynvny friss llapotban belekeverhet, s vivanyagknt hasznlhat. n is gyakran "trbzom fel" az otthon tallhat kszletet vele,nha kicsi chilli paprikval egytt.
Mz hasmens ellen
Mzbe vegytsnk finomra trtt muskat-dit s finomra trtt fahjat, ebbl a szksgeshez kpest vegynk be.
Mz rekedtsg ellen
2 tojssrgjt keverjnk ssze 2 evkanl mzzel. ntsnk re fl cssznyi forr feketekvt, kavarjuk ssze s olyan forrn, ahogy brjuk, igyuk meg. Ezt naponta legalbb hromszor ismteljk meg, egynk naponta tbbszr egy-egy szeletke lpesmzet.
Ggefbetegsgnl
Legjobban bevlt a kakukkf (thymian) mzzel val hasznlatnak gygyereje. Szamrhurutnl is kitn, mivel a khgsi ingert csillaptja, grcst csillapt s nylkaold hatsa miatt. Vegynk kakukkftet, fzznk meg egy csszre valt, leszrjk, tesznk bele egy evkanl virg- vagy hrsmzet s j forrn igyuk meg. Napjban legalbb hromszor kell inni.
Khgs ellen
Vegynk egy nagy feketeretket, tetejt vgjuk le, belsejt kalarbfr kanllal szpen szedjk ki, mint ahogy a tlteni val karalbnl szoktuk. Egy kis lbasba tegynk 1 deciliter mzet, pirtsuk meg vilgosbarnra, vigyzni kell, hogy meg ne gjen, mert akkor keser lesz. ntsk azon forrn a retekbe, abban a pillanatban megjegecesedik, ksbb azonban levet ereszt, ezt kell azutn naponta tbbszr leinni rla. Ugyanezt megtehetjk vastag srgarpval is. Ez a legjobb nylkaold s kptet gy felntteknek, mint gyermekeknek.
Limond lzas betegeknek
Egy pohrba csavard 1 citromnak a levt, tgy 1 evkanl mzet hozz, kavard jl ssze, ntsd tele a poharat hideg vzzel. Meghlskor kitn hats.
Tdcscshurut ellen
Egy darab tormt, egy bazsarzsagykeret egyenl adagban megreszelnk s annyi virgmzet ntnk r, hogy sszekavarhat legyen. Meleg helyre tesszk, hogy jl sszerjen, reggel hgyomorra s este lefekvs eltt egy teskanllal kell bevenni. Aki trelemmel hasznlja megszakts nlkl, mg a legmakacsabb idlt bajnl is sikeres gygyulst hoz.
Szamr- s hrghurut ellen
Kitn gygyhatsa miatt nem gyzm elgg dicsrni, mert amilyen egyszer, olyan csodahats. Gyermekek a legszvesebben beveszik. Kt nagy fej fokhagymt megtiszttunk, tblcskn teljesen szjjel zzzuk, bgrbe tesszk s annyi mzet ntnk r, hogy knnyen sszekavarhat legyen. Folytonos kavargats mellett szp vilgos barnra megpirtjuk, napjban tbbszr adjunk belle egy-egy j kshegynyit.
Torokgyullads ellen
Fzznk fl liter kamilla-zslyatet, tegynk bele 2 evkanl virgmzet, cklalevet, 1 dkg porr trt timst, ezzel naponta tbbszr bltsk ki a torkunkat.
|