OLVASNI J : David R. Hawkins az „Er kontra er” |
David R. Hawkins az „Er kontra er”
A tudatossg klnbz szintjeirl olvashatunk ebben a knyvben. Ez az osztlyozs segt arrl tjkozdni, hogy hol is helyezkednk el ezen a lpcsn.
1. A szgyen szintje
Ezen a szinten a neurotikus llapot dominl. A flnksg, a visszahzds s a befel forduls. Az ilyen ember azt gondolja, az egsz vilg eltli t, paranois llapotok lphetnek fel s hallucincik. A szgyenalap egyn ltalban maximalizmussal s merevsggel prblja kompenzlni kiszortottsgnak rzst, erklcsi szlssgeket, kegyetlensget tanstva.
2. A bntudat szintje
Ezen a szinten az embert vagy befolysoljk s bntetik, vagy pedig manipull s bntet. Kifejezetten foglalkoztatja a bn gondolata, cselekedeteit a bntudat vezrli, amelyet msokra is prbl kivetteni.
3. A fsultsg szintje
Ezen a szinten a ktsgbeess s remnytelensg uralja az rzseket. Az let rtelmetlennek tnik, ahogy a jv is. Az embert az ltalnos tehetetlensg rzse tlti el. Fgg msoktl, az emberek olyan ldozatknt tekintenek r, akinek megmentsre van szksge.
4. A bnat szintje
Ezen a szinten a tarts melanklia dominl, az elvesztett dolgok miatti szomorsg. Aki ezen a szinten van, folyton bnatot lt maga krl, az letkrlmnyeket s magt az letet bsan szemlli. Azt rzi, hogy semmi sem ptolhatja az elvesztett dolgokat.
5. A flelem szintje
A flelem gtat szab a szemlyes fejldsnek s gtlsokhoz vezet. Az ember ekkor olyan ers vezetktl vrja a megoldst, akiknek sikerlt mr legyzni flelmeiket, tlk vrja, hogy kiemeljk t a ktsgbeess bugyraibl, hogy felszabadtsk nnn rabszolgasgbl.
6. A vgyakozs szintje
Az, ha vgyunk valamire, szmos humanitrius tevkenysgben val rszvtelre sztnzhet. Sok mindenre vgyhatunk – anyagi javakra, djakra, elismersre –, amelyek rdekben hajlandak vagyunk erfesztseket tenni. A vgy azonban a fggsg szintje is ugyanakkor: az alkohol, cigaretta, tel utni vgy. Ez a felhalmozs s kapzsisg szintje. Amirt nem mkdik: mert egy vgy kielgtse utn egy jabb kvetkezik, aminek jbl eleget kell tenni. Ilyen alapon az egyre nagyobb sszegek, rtkek begyjtsnek rabjv lehet vlni.
7. A harag szintje
A vgyakozs frusztrcihoz vezet, ami utna haragg vlhat. Ez ksbb rombol vagy pt jelleg tettekhez is vezethet, az egyenltlensg s igazsgtalansg ltal kivltott harag ugyanis szmos trsadalomforml tevkenysghez s mozgalomhoz vezetett. A harag vezethet fggetlensghez is, de rosszabbra is fordulhat: knnyen talakulhat utlatt, ami az let minden terletn mar hats.
8. A bszkesg szintje
Ezt a szintet akkor rjk el, amikor tekintlyre tesznk szert a foglalkozsunk kapcsn. Ez az a szint, ahov az emberek tbbsge el szeretne rni. A bszkesg itt szpnek tnhet – igen m, de csak elz szintekhez viszonytva. A trsadalomban a bszkesg j ernynek szmt, de ennek ellenre igen srlkeny, mert kls tnyezktl fgg. Ha ezek a kls tnyezk tbb mr nem jrulnak hozz a bszkesg kialaktshoz, akkor knnyedn visszaeshetnk az elz tudatszintekre. A bszkesg rnykos oldala az arrogancia s a „keretbe nem ill” dolgok megtagadsa, ami gtat szab a szemlyes fejldsnek.
9. A btorsg szintje
Ezen a szinten lesz az ember igazn ers. Elkezd felfedezni s megtapasztalni j dolgokat, amit pedig tesz, az motivlja s inspirlja t. A btorsg energit ad az j dolgok tanulsra, de a fejlds s a tanuls mr nem bizonyulnak annyira nagy feladatnak. A btorsg ert ad a nvekedshez s ahhoz, hogy szembenzznk a flelmeinkkel, mg ha azok tovbbra is ott vannak.
10. A pratlansg szintje
Aki ezen a szinten van, mr nem lt mindent fekete-fehrben. Mr nem tekint mindenre olyan mereven, rugalmasabb s nem bocstkozik ltalnos tlkezsbe. Ha nem az elkpzelse szerint alakulnak a dolgai, akkor nem rzi magt leigzva, megrmlve vagy feszlyezve. A pratlan ember knnyedn tesz olyan kijelentst, hogy „ha nem kapom meg ezt a dolgot, akkor majd megkapok mst.” Ezen a szinten mr nem annyira megflemlthet, mivel tisztban van erejvel. Nem prbl semmit bizonytani, nem foglalkoztatjk a konfliktusok vagy a versengs, nem prblja befolysolni msok viselkedst. Ez mr rzelmi stabilits szintje.
11. A hajlandsg szinte
Ezen a szinten tapasztalhat meg a leggyorsabb fejlds. A hajlandsg szintjn az embernek sikerl tltenni magt az lete problmin s ksz szz szzalkban rszt venni az LETBEN. Innentl vlik igazn bartsgoss s a siker szinte automatikusan jelentkezik letben. Brmilyen tisztsgben hajland dolgozni, ha szksges, s nem rzi magt alvalbbnak, ha alacsonyabb beosztsban van. Empatikusabb msok ignyeivel szemben, szvesen segt msokon s hozzjrul a trsadalmi jlthez.
12. Az elfogads szintje
Ezen a szinten a boldogsgot mr nem a kls dolgoktl vrjuk. Rjvnk, hogy nem azok a dolgok tesznek boldogg, amelyek rajtunk kvl llnak. A szeretetet mr nem felajnljuk vagy elvesszk, hanem bellrl rezzk. Az elfogads embernek lete aktv, rejtett szndkoktl mentes. Nem l mr a „mi a j?” s „mi a rossz?” keretei kztt, hanem relis problmkat old meg. Nem riasztja el a nehz munka, st, ez rmmel tlti el. Nem diszkriminl s tolernsan elfogadja a dolgokat. A hossz tv clkitzsek fontosabb vlnak szmra a rvidtvaknl.
13. Az sszersg szintje
A tudomny, a racionalits szintje. A Nobel-djasok szintje. Az sszersg viszont, mint bels erny, nmagban nem vezet kzelebb az igazsg megismershez. A racionalits a mai technolgiai vilgban elengedhetetlen, m ugyanakkor komoly akadlyt is kpez a magasabb tudatszintekre val juts eltt, ha nem vagyunk kpesek tltekinteni fltte.
14. A szeretet szintje
A trsadalomban a szeretet ltalban a kvetkez dolgok egyvelegt jelenti: fizikai vonzalom, birtokls, kontroll, fggsg, erotika s jdonsg. Alapjban vve ezek a dolgok mind haragot s fggsget rejtenek azon szemly vagy dolog irnt, amit szeretnk. Az igazi szeretet viszont a felttlen, vltozatlan, tarts szeretet. Nem hullmzik, mert nem befolysolja semmilyen kls tnyez. Az igazi szeretet igazbl a vilggal val kapcsolattarts mdja: megbocsjtani, gondoskodni s elviselni. Ebben ll a szeretet szintje.
15. Az rm szintje
Ez a gygyuls, az egyttrzs, a spiritualits szintje. Az a szint, amikor kpesek vagyunk megrizni pozitv hozzllsunkat, brmilyen nagy baj is rjen az letben.
16. A bke szintje
Ezen a szinten minden eleven s energit sugroz. A trtnelem nagy spiritulis tantinak szintje. Az a szint, ahol a formlis vallst a tiszta spiritualits vltja fel, ezzel feleslegess tve azt.
17. A megvilgosods szintje
Az emberi tudat legmagasabb szintje, ahol az embersg az istensggel keveredik. Nagyon ritka. Krishna, Buddha s Jzus voltak ezen a szinten. Csupn a megvilgosods szintjn lev szemlyek gondolata is nveli a tudatszintet. Ez az a szint, amikor az emberi lt az Univerzummal azonosul.
Egyik tudatszintrl a msikra emelkedni igen nehz, sok esetben egy egsz let sem elg hozz, viszont egy ilyen vltozs az letben mindent radiklisan megvltoztat. Btorsg kell ahhoz, hogy tudatosan dolgozzunk ezen. Amikor idlegesen felsbb szinteket tapasztalunk meg, akkor lthatjuk, hogy hov kell elrnnk, hogy hol van a kvetkez lpcsfok. Egyik szint sem helyesebb vagy hibsabb a msiknl, prbljunk inkbb kihvsknt tekinteni ezekre.
|