Szbeli erszak
A szbeli erszak esetben az elkvet nem tsekkel flemlti meg a partnert, hanem szavakkal alzza meg, rombolja le nrtkelst, manipullja, zavarja ssze, knyszerti, s gy hajtja t uralma al. Szemben a vitval, ahol mindkt fl szabadon kifejti vlemnyt, s egyenl mrtkben trekszik a msik fl llspontjnak megismersre, a szbeli erszak folyamn a bntalmazt nem rdekli a msik vlemnye, csak a sajt flnye rvnyestse. A vitban kzeledhet a felek llspontja, vagy ha ez nem trtnik meg, akkor sem lehet elre tudni, kinek az akarata fog rvnyeslni.
A szbeli erszak esetn a bntalmaz nemcsak hogy ragaszkodik a sajt igazhoz, de leggyakrabban mg a vita trgya is elvsz, s mr csak a hatalom fenntartsa s a msik megalzsa, illetve sszezavarsa a cl. Mint a partnerkapcsolati s egyb erszak esetben ltalban, itt is az egyik fl uralkodik a msikon, teht nem arrl van sz, hogy a felek klcsnsen bntjk egymst. Gyakran eleve flrendelt helyzetben van az elkvet: frfi-n kapcsolatban a frfi, szl-gyerek kapcsolatban a szl, fnk-beosztott kapcsolatban a fnk szokott erszakos lenni.
A szbeli erszak clja
Minden erszaknak, gy a szbeli erszaknak is, az a clja, hogy az elkvet megszerezze, illetve fenntartsa a msik ember feletti hatalmt, vagy megtorolja annak elvesztst. A szbeli erszakot alkalmaz emberek -frfiak, fnkk- nem tekintik egyenl flnek a partnerket, s a cljuk nem valami konfliktus rendezse, vagy kzs llspont kialaktsa, hanem a n feletti uralom.
A szbeli erszak hatsa az ldozatra
Az erszak hatsra az ldozatok sszezavarodnak, esetleg behdolnak az erszakot alkalmaz flnek. Cskken a magabiztossguk, elvesztik lelkesedsket, lland kszenlti llapotban vannak, egyre inkbb ktelkednek nmagukban. Mr abban sem bznak, hogy kpesek-e j kapcsolatokra, st akr attl is flnek, hogy megrlnek.
A szbeli erszak fajti:
Albb a szbeli erszak leggyakoribb fajtit soroljuk fel, ami segthet a szbeli erszak felismersben.
- Titkolzs
Minden kapcsolat felttelezi, hogy a partnerek megosztjk gondolataikat, rzseiket, lmnyeiket. Egy megrgztt bntalmaz akr hnapokig vagy vekig visszatarthat minden a sajt vagy a prja bels letre vonatkoz kzlst, s csak olyan praktikus dolgokrl beszl, mint hogy ksn jn haza, vagy hogy kifogyott a WC-papr. Az erszak elszenvedi ilyenkor ltalban gy gondoljk, hogy trsuk hallgatag, problmi vannak az rzelemkifejezssel, szgyenls, netn enyhn autista. Zavarodottsgukat csak nveli, hogy ha ezzel szembestik, trsuk ltalban tagadja, hogy titkolzna.
Keveset tudok rlad, s nem beszlgetnk eleget.
Mit akarsz, mit mondjak? Igenis szoktam veled beszlgetni.
- Ellenkezs
Sok bntalmaz egyik f taktikja. Ezek a frfiak, fnkk ellenflnek tekintik a partnerket, beosztottjaikat, s zavarja ket, ha bartnjknek, felesgknek vagy kollgjuknak sajt vlemnye van, ezrt vlogats nlkl ellenkeznek brmivel, amit mond. Ha ppen nincs ms, akr egy krdsbe is bele lehet ktni:
Tl sokig tart, amg trendezik a sznpadot.
Tnyleg? szre se vettem.
Nincs igazad.
gy rtem, nekem megfelelt.
Fogalmad sincs, mirl beszlsz.
- Leszls
A bntalmaz folyamatosan megkrdjelezi az ldozat szlelseit, rzseit, gondolatait, azokat rtktelennek, pontatlannak, tvesnek lltja be. Pldul ilyeneket mond:
Tl rzkeny vagy.
Tl gyorsan vonsz le kvetkeztetseket
Nem rted a viccet.
Tl komolyan veszed a dolgokat.
rzelgs vagy.
Csak kpzeldsz.
- Viccnek lczott szbeli erszak
Az ember olyan viccet mond, amely bntja partnert. Ha az ldozat szv teszi ezt, akkor megkapja, hogy nincs humorrzke. Pldul:
Mi mst lehet vrni egy ntl? Szke a lelkem!
A fejedet is elvesztend, ha nem lenne a nyakadhoz nve.
Gyakran gy lczza az elkvet az erszakot, hogy mond, vagy tesz valami bntt vagy sszezavart, majd felnevet, mintha csak viccelt volna.
- A beszlgets akadlyozsa s elterelse
Gyakori, hogy az ilyen tpus emberek azzal trnek ki a felelssgre vons, vagy egy szmukra kellemetlen krds rdemi megvitatsa ell, hogy belekapaszkodnak valami apr rszletbe, s elterelik a beszlgetst a lnyegrl. Pldul:
Azt hiszem, szzszor megbeszltk, hogy a szombatot a gyerekekkel tltjk.
Szzszor? Szerintem csak egy-ktszer.
Mire ment el negyvenezer forint?
Most mit izgulsz? Eleget klthetsz, nem?
- Vdaskods s hibztats
A bntalmaz sajt csaldottsgrt, dhrt, ingerltsgrt vagy bizonytalansgrt a partnert vdolja. Pldul:
desem, ma nagyon fradt vagyok.
Ha n nem kellek neked, ruld el, ki kell.
Gyakran, mint ebben a pldban is, a bntalmaz rosszasggal s a kapcsolat alapegyezsgnek megszegsvel vdolja a partnert.
- tlkezs s kritizls
A szbeli erszak eddig felsorolt legtbb fajtinak is van tlkez felhangja, de nmagban is jelentkezhet az erszaknak ez a formja. Ezek a megnyilvnulsok nem valami konkrt cselekedetet kritizlnak, amellyel a bntalmaznak baja van, hanem a cselekedet helyett a szemlyt minstik:
Neked soha semmi nem elg.
Te nem vagy normlis.
Ostoba vagy.
Ugyanebbe a kategriba tartozik, a msok eltti szidalmazs:
- Bagatellizls
A bagatellizls arra vonatkozik, amikor a bntalmaz az ldozatnak valamilyen kpessgt vagy teljestmnyt kicsinyli le: Valjban nem is tged vettek fel erre a munkahelyre, mert a bartaiddal rattad meg a motivcis leveledet.
- Elfelejts
Mindenkivel megesik, hogy elfelejt valamit. Ha azonban valaki kvetkezetesen elfelejti azokat az eseteket, amikor a msikat megbntotta, az szbeli erszak. Pldul erszak az az eset, amikor az ldozat kiss sszeszedi magt az ordtozs vagy megalzs utn, szv teszi azt, amire a gy vlaszol:
Fogalmam sincs mirl beszlsz. n ezt nem hallgatom tovbb.
A szbeli erszak tovbbi fajti:
Szbeli erszak tovbb, ha a partner, fnk fenyeget:
Ha nem csinlod azt, amit n akarok…, akkor…
vagy parancsolgat:
Ezt azonnal tntesd el innen!
Szbeli erszak teszt
Krlek, vizsgld meg az albbi lltsokat, hogy meg tudd hatrozni, elfordul-e a prkapcsolatodban, munkahelyeden a szbeli erszak. Jelld meg azokat az lltsokat, amelyek igazak a Te esetedben!
A prod, fnkd hetente tbbszr, vagy mg gyakrabban ingerlt, vagy dhs veled, pedig te nem akarod felidegesteni. Te szinte minden alkalommal meglepdsz. Ha megkrdezed tle, hogy mirt haragszik, azt mondja, nem haragszik; vagy valamilyen mdon rtsedre adja, hogy Te tehetsz rla.
Amikor megbntottnak rzed magad, s az rzseidet megprblod megbeszlni vele, utlag sosincs olyan rzsed, hogy a krdst teljesen megoldotttok; nem vagy boldog s megknnyebblt, nem rzed gy, hogy kibkltetek. ehelyett azt mondja: „Mindig csak veszekedni akarsz”. Esetleg ms mdon fejezi ki, hogy nem hajland megbeszlni a helyzetet.
Az ember vlaszai hallatn gyakran zavartnak vagy frusztrltnak rzed magad, mintha kptelen lennl vele megrtetni a szndkaidat.
Te nem annyira a konkrt krdsek miatt vagy feszlt, mint inkbb a kapcsolaton belli kommunikci miatt?
Nha eltndsz: „Mi a baj velem? Nem kellene ilyen rosszul reznem magam.”
Prod ritkn vagy sohasem kvnja megosztani Veled a gondolatait s terveit.
Prod, fnkd szinte minden ltalad emltett dologban pp ellenkez vlemnyen van, s a vlemnyt nem„Szerintem”, „n gy gondolom”, „n gy rzem” kezdet mondatokban fogalmazza meg. Mintha a te vlemnyed eleve helytelen lenne, az v pedig eleve helyes.
Nha eltndsz, vajon a prod, fnkd nll, fggetlen embernek tekint-e Tged?
Nem emlkszel egyetlen olyan esetre sem, amikor azt mondtad volna a neki: „lltsd le magad!” vagy„Ezt fejezd be!”
Amikor Te prblsz megbeszlni valamit vele, dhbe gurul, vagy azt mondja: „Fogalmam sincs, mirl beszlsz.”
Ha a vlaszaid arra dbbentenek r, hogy szbeli erszak ldozata vagy, keress segtsget, mert a maradk nbecslsed is felrldik a prkapcsolatodban, vagy a munkahelyeden!
|