Mrgez kerti nvnyek
Klnsen, ha gyermekek is vannak kertnkben, rdemes elolvasni.
Leander. Az egyik leggyakrabban elfordul, legnpszerbb nvny, haznkban s azon tl is. A nvny rszei, belertve a virgait is, alkaloidkat s glikozidokat tartalmaznak, melyek a szervezetbe jutva rosszulltet okozhatnak. A leggyakoribb tnet a hasmens s a hnys, egyb idegrendszeri tnetek, valamint a fejfjs, de slyosabb esetben keringsi zavarok is fellphetnek.
Elssegly: Hnytats, s azonnal orvoshoz fordulni.
Aranyes. Ne tvesszk ssze a mrcius vgn prilis elejn virt aranyvesszvel. Az aranyes
mjusban virgzik s az akchoz hasonl frts virga van. A nvny minden rsze mrgez! A mrgezs tnetei: hnys, hasfjs, szvritmus zavarok, kbultsg, mely akr eszmletlensghez vezet.
Elssegly: azonnal orvoshoz kell fordulni.
Csattan maszlag. Gyomnvny, szinte az egsz vilg melegebb vidkein elterjedt. Manapsg dsznvnyknt is tartjk, akr cserpben is, gyakran kzintzmnyek bejratt dszti. A mrgezs tnetei leghevesebben a magvak elfogyasztsa utn jelentkeznek, ekkor rzkcsaldsok, bdultsg, aluszkonysg jhet ltre. Az atropintartalm nvnyi rszek fogyasztst kveten fellp ngy klasszikus tnet: az arc kipirosodsa, a nylkahrtyk szrazsga, gyorsabb pulzus s tg pupillk. Gyermekek esetben 15-20 mag elfogyasztsa akr hallos is lehet.
Vrehull fecskef. Erdk szlein, akcosokban, parlagon, utak, s kertsek mentn, szemetes,
trmelkes helyeken, kertekben, laksok krl elfordul kznsges, mrgez gyomnvny. A nvny (illetve tejnedve) kisgyerekeknl slyos, st hallos mrgezst is okozott mr, a mrgezs tnetei kztt erteljes gasztrointesztinlis tnetek is szerepelnek, igen slyos esetben a lgzs- vagy szvbnuls okozhatja a hallt.
Brk. A foltos brk haznkban s egsz Eurpban elterjedt. A melegebb vidkek nyirkos gyomtrsulsaiban terem. Az alkaloidok a nvny minden rszben, klnsen azonban bels termsfalban fordulnak el. Mrgezs esetn a harntcskolt izomzat rendellenessgei tapasztalhatk: a bnt hats a lbaktl indul s fokozatosan terjed feljebb s feljebb, majd vgl teljes eszmletveszts mellett kvetkezik be a lgzizmok bnulsa s gy a hall. Mr nhny terms vagy levl elfogyasztsa is hallos lehet. Nem ritka, amikor a nvny levelt a petrezselyemvel, a termst pedig az nizzsal tvesztik ssze, a toxikolgiai esetek nem kis rsze ma is a brkmrgezsbl szrmazik.
Tiszafa. Magyarorszgon is shonos, kzphegysgi faj, parkokban, kertekben is gyakran tallkozhatunk vele. A nvny hatanyag-tartalma ersen ingadozik az vszaktl fggen, a tlevelekben tlen 4-6-szor tbb hatanyag van, mint nyron. Napjaink mrgezsi esetei fleg a nvny magjnak fogyasztsval fggenek ssze. A tiszafa minden rsze (klnsen a tlevelek) jelents mennyisg mrget tartalmaz, egyetlen kivtelt a nem mrgez piros magkpeny jelent (ez utbbi nem vletlenl kedvelt tpllka sok madrfajnak). A tiszafamrgezs tnetei a fogyasztst kb. egy rval kvet rosszullt, szdls, ntudatlan llapot, pupillatgulat, az ajkak vrsdse, felsznes lgzs, tachycardia. Ksbb a pulzusszm s a vrnyoms cskken, a hall lgzsbnuls kvetkeztben kvetkezhet be. A tiszafamrgezs egyrtelm diagnosztizlsa – fleg kisgyerekek esetben – nem knny, a gyomortartalomban lv tlevelek mikroszkpi azonostsa segtheti ezt a feladatot.
Dohny. A dohny egyves lgyszr nvny. Termesztse s feldolgozsa haznkban 1867 ta llami monoplium. Haznkban mintegy 10.000 hektron termesztenek dohnyt, elssorban Szabolcs-Szatmr-Bereg s Hajd-Bihar megykben. A nvny minden rsze, fknt azonban levelei mrgezek. Egy-egy levlben a szraztmegre szmtva akr 9%-os nikotinkoncentrci is kialakulhat. A nikotin igen ers mrgez jellegt nemcsak a kis koncentrci okozta ers biolgiai hatsok jelentik, hanem a vegyletek igen j s gyors felszvdsa is. A knnyebb nikotinmrgezs ltalnos rosszulltet, szdlst, fejfjst, hnyst, hasmenst s a kz remegst okozza. Slyosabb esetben a vrkerings sszeomlsa, ntudatveszts kvetkezhet be, vgl pedig lgzsbnuls miatt llhat be a hall. A dohnnyal kapcsolatos vletlen mrgezsek fleg gyerekeknl kvetkeznek be, melyet igen ritkn a nvny, gyakrabban egyes dohnyipari termkek elfogyasztsa okozhat.
Gyngyvirg. Elssorban tlgyesekben fordul el, de megterem lombos erdinkben, ligetekben,
sokfel kertekben ltetik. Mrgezs ltalban a piros bogyk elfogyasztsakor lp fel, de veszlyes a levelek, a virgszrak szopogatsa, megrgsa is, mert a nvny minden rsze mrgez. A mrgezs tnetei: az els szakaszban csillapthatatlan hnys, hasmens, ers hasi fjdalom, kbultsg. A pulzus nagyon lass lesz, alig tapinthat. A msodik szakaszban az rvers hirtelen meggyorsul, a vrnyoms lecskken s a szv lellsa kvetkeztben bell a hall.
Elssegly: Hnytats, s azonnal orvoshoz fordulni.
Nadragulya. A nadragulya fleg erdei vgsokban (bkkskben), erdszlen, erdirtsokon, hvsebb, nedvesebb helyeken elfordul, bokrosan elgaz, akr 2 m-t is elr nvny. Barns ibolyaszn, harang alak virgai egyesvel lefel csngenek, a termsek sttzld, majd retten fekete bogyk.A nvny minden rsze alkaloidkeverket tartalmaz. A nyugat-eurpai toxikolgiai statisztikkban elkel helyet foglal el a nvny a kzepesen slyos vagy slyos tnetekkel jr mrgezsek kztt. Gyerekeknl 2-5, felntteknl 10-20 bogy elfogyasztsa mr hallos veszlyt jelenthet.
Sisakvirg. Fleg magashegysgekben fordul el, valamennyi faja szp, kertbe ill virg,
tbbet valban ott is polnak, de valamennyi nagyon mrges s a blcsatorna gyulladsa tjn hallos is. A vele val mrgezs alkalmval a szjban meg a nyelcsben get fjst rezni, utna az egsz testen hamar elml melegsg terjed el, az rvers ritkul, a llegzs meglassbbodik, fradtsg rzs hatalmasodik el. A pupilla kitgul, sajtsgos viszketegsg-rzs mutatkozik, ksbb anasztezia, szdls, bgyadtsg s fzs kveti, majd az rvers meg a llegzs megsznvn, a hall bekvetkezik. Ilyen mrgezs mutatkozsakor rgtn orvost kell hvatni, a betegnek addig is hnytatt adjunk.
Kznsges borka. Hegyoldalak, pusztk, lpos vidkek, legelk nvnye. Vadon l nagyobb llomnyai haznkban a Bakonyban s a Duna-Tisza kzn vannak. A borka hajtsaiban, tleveleiben, illetve tobozbogyiban a-pinn s terpinenol tartalm illolaj (Oleum juniperi), valamint juniperin nev keseranyag van. A friss hajtsok vagy a bogyk hatsra bekvetkez mrgezsek f tnetei gyomor- s blpanaszok, esetleg vres szklet, vesegyullads, slyos esetben grcsk s akr kma is kialakulhat. Ha a nvny olaja a brre kerl, hlyagokat s mlyre hat elhalsokat okoz a br szerkezetben.
Gyalogbodza. Igen gyakori cserjnk. Elfordulsa ligetekben, erdszleken, legelkn vagy azok szlein,
illetve fleg utak mentn – gyakran tmegesen – figyelhet meg. Hatanyagai kztt egyes cinglikozidokat (szambunigrin), keseranyagokat, vagy a gykerekben az jonnan lert iridoidglikozid-sztereket tallunk. Nhny bogy (klnsen ha retlen) elfogyasztsa mr heves hnyst vlt ki gyerekeknl.
Farkas kutyatej. Mrciustl oktberig tallkozhatunk vele szikls hegyoldalakon, trmelklejtkn,
szikls gyepeken. A farkas kutyatej – de sok ms Euphorbia-faj is – kesernys, klsleg izgat hats tejnedvet tartalmaz, amely helyi gyulladsokat, illetve nekrzisokat idzhet el. A tejnedvben klnfle – mg nem teljesen tisztzott szerkezet – diterpn szterek fordulnak el. A nvny a szjban, torokban get rzst okoz, amit hnys, hasmens s grcsk kvethetnek.
Kznsges akc. Az akc egyike azoknak a fafajoknak, amelyek erdeinkben s fstsainkban a
legnagyobb terletet foglaljk el. Az akc a robin nev mrgez fehrjt, s a robatin glikozidot tartalmazza, fknt a kregben, a fiatal levelekben s a magvakban. Mrgezs esetn (ez fleg gyerekeknl lehetsges, pl. a magok fogyasztst kveten) rosszullt, hnys, klikaszer hasfjs, grcsk, jelents folyadkveszts kvetkezhet be.
Hunyor. Elfordulsa kontinentlis s mrskelt ghajlat terleteken, lomberdkben jellemz. Szikls
karsztos, bkk- s gyertynelegyes erdkben. Magyarorszgon, csak a Mecsekben s a Dl-Dunntlon honos. Minden rsze hallosan mrgez, a mrgezs tnetei: lz, szdls, emsztsi- s idegrendszeri panaszok.
rdgcrna. A Magyarorszgon is elfordul tvises g cserje, mely valban minden rszben
mreganyagot tartalmaz. Virga lila szn, a bogyja pedig lnkpiros. Slyos mrgezst okoz minden porcikja.
Tuja. Az letfa, kznpi nevn tuja, szinte minden hazai parkban s kertben megtallhat. Egsz vben dszt, hiszen rkzld, s apr tobozait maga al hullajtva nagy veszlyeket rejt. A kis tobozok nagyon mrgezek.
Gyszvirg. A gyszvirgot nagyon szeretik a kertszek, a sznes s csszer virgai miatt. Jllehet
gygyszati szempontbl fontos, a nvny szinte minden rsze, belertve a virgait is, mrgez. A mrgezs fbb tnetei: lass szvfrekvencia (de ksbb szapora szvverst is okozhat), hnyinger, hnys, ltsi zavarok. Hallt okozhat.
Trombitafolyondr. Kedvelt kerti nvnynk, virgjainak sz szerint trombita alakja van. A trombitafolyondr valamennyi rsze – klnsen a termse – mrgez! El kell kerlni ennek a virgnak a lenyelst, mivel a sznes virgok hallucinogneket tartalmaznak, ami mrgez az emberekre s az llatokra nzve.
szi kikerics. Elfordul dombvidken, hegyvidken- s kertekben egyarnt. Az szi kikerics veszlyeztetett nvny, ellenben igen mrgez. A fehr, levendulaszn s lila virgok egyfajta mrgez arznt tartalmaznak, az gynevezett kolchicint, aminek nincs ellenszere. Az szi kikerics lenyelse szvrohamhoz s ms szvbetegsgekhez vezethet.
Azlea s rododendron. Az azlea s a rododendron npszer cserjk, amelyeket az
rkzld levlzetk s ltvnyos virguk miatt tartanak. Ennek a kt dszcserjnek a vltozatos szn, harang alak virgai andromedotoxint tartalmaznak, egy ers mrget, ami fjdalmat, bnulst s esetenknt hallt okozhat.
Boglrka. A boglrka ltalban vadon n, jllehet egyesek a kertjkben nevelik. Ha hozzrnk a nvnyhez, az brgyulladst okozhat, klnsen az rzkeny br emberek esetben. Ha vletlenl lenyeljk a virgt, az a szj felhlyagzshoz s blproblmkhoz vezet.
Primula vagy ms nven kankalin. Megtallhat a kertekben, szobanvnyknt pedig nemestett pldnyokkal tallkozhatunk. Mirigyszreinek a vladka egy primin nev, erekre hat mrget tartalmaz. Az erre rzkeny brn (a gyerekek bre sokkal rzkenyebb, mint a felnttek) primula-dermatitist okozhat. Tnetei: A br kivrsdik, ers viszketsi inger, hlyagkpzds.
Elssegly: Az rintett brfellet meleg vzzel trtn azonnali lemossa.
Elssegly, ha a baj mgis bekvetkezett:
A brre kerlt mar hats szereket minl hamarabb b, szappanos vzzel le kell mosni.
Ha a gyermek nagy valsznsggel evett is a nvnybl, hvjunk mentt, majd rdemes minl hamarabb meghnytatni.
Gyermekeket ktves kor alatt ne hnytassuk, mert nagy a veszlye a hnyadk tdbe jutsnak. Kortl fggen 2-3 dl meleg ss (gyermekeknl smentes) vizet kell inni, majd ujjunkkal ingerelni a garat falt, amg a hnys el nem kezddik.
A gyerekek rharaphatnak ujjunkra, ezrt egy vszonkendvel rdemes azt krbetekerni, illetve a hnyadk bellegzsnek elkerlse rdekben a gyermek trzst elrehajtani. Amg a gyomortartalom nem tiszta, a hnytatst 2-3 alkalommal is meg lehet ismtelni.
Ha a szl szreveszi, hogy a gyermeke valamilyen nvnybl evett, fontos, hogy az els teendk elvgzse utn mihamarabb orvoshoz vigye. Slyos esetben mielbb hvjon mentt, vagy ha nem olyan nagy a baj, elbb hnytassa meg, majd utna vigye orvoshoz.
Mutassa meg orvosnak a mrgezst okoz nvny megmaradt rszt is, hiszen ez nagy segtsg lehet szmra a diagnzis fellltshoz s a megfelel kezels kivlasztshoz!
Az orvosi vizsglatot nem mellzhetjk a gyans esetekben, hiszen nmelyik, nvny ltal okozott mrgezs akr hallos kimenetel is lehet.
Amg a gyereket orvos nem ltja, ne kapjon semmit enni, legfeljebb egy kis vizet ihat (dtt, tejet nem, mg anyatejet sem, mert a zsros tpllk elsegti a mreganyagok felszvdst).
Forrs: (WEBBeteg – Dr. Jna Angelika)
Mire lehet szmtani az orvosnl?
A gyans nvnyt elfogyasztott gyermeknl – ha a hnytats sikertelen – gyomormosst vgeznek, slyos esetben pedig gygyszeres kezels is szksgess vlhat.
A gyomortartalom teljes kirlse utn bsges folyadkfogyaszts szksges, hogy segtse a mreganyag kirlst a szervezetbl. Az aktv szn adsval, a maradk mrgez anyag szervezetbe trtn felszvdst cskkentik, mivel a szn megkti a mreganyagot s elsegti annak kirlst. Rendszerint infzi s vzhajt adsra is sor kerl.
|