kommunikci : Hogyan beszlgessnk? „Beszlgetkr” otthon |
Hogyan beszlgessnk? „Beszlgetkr” otthon
Szeretnm a legfontosabbal kezdeni. Nincs j s rossz mdszer, vlaszd azt, ami neked a legjobban tetszik, ami a legjobban kzel ll hozzd, s ha bevlt, rizd, mint egy kincset!
Az vods korosztlynl teljesen normlis jelensg, hogy nem,
vagy csak ritkn kpesek msok szemszgbl nzni a dolgokat. Ebben a korban kezdik megtanulni, hogy msok rdekeit is szem eltt kell tartaniuk, ha szeretnnek boldog kzssgben lni, tevkenykedni msokkal. Ez a tanulsi folyamat azonban sok-sok srldssal jr- jrhat! Mi szlk s/vagy pedaggusok viszont ezekrl, ezekbl nagyon hasznos, informcikhoz juthatunk. Az ovisokkal egyrszt knnyebb a dolgunk, hiszen mg mindent szvesen elmeslnek, msrszt meg nehezebb, mert hiba mesln el, ha nincsen hozz megfelel szkincse, s fogalmi rendszere.
Az rzseikkel tisztban vannak, tudjk, mikor j nekik, s mikor rossz, de nem tudjk mg rnyalni a kpet, teht a “rossz” az csupn rossz marad sokig, mert nem ismerik azt a szt, hogy szorongs, fltkenysg, irigysg,
Mirt is hallgat? A teljessg ignye nlkl,
-
Lehet, hogy egyszeren rl, hogy vgre itthon lehet velnk, s nem akar mr az ovira gondolni.
-
A gyermek a jelenben l, gy nem is biztos, hogy rdekli ket az, ami rkkal korbban trtnt.
-
Taln azrt nem akar beszlni a benti esemnyekrl, mert szeretn mg tgondolni, ’megemszteni’. Mg maga sincs tisztban az rzseivel, a trtntekkel. Ehhez idt kell hagyni neki.
-
Egyszeren szeretne az otthoni jtkaival jtszani, a sajt szablyai szerint, ahol nem kell a pajtsaihoz alkalmazkodni.
Hogyan lehet beszlgetst kezdemnyezni mgis? A teljessg ignye nlkl, pr tletet szeretnk megosztani Veletek
Prblkozhatunk konkrt krdsekkel! A mi volt az oviban? - tl ltalnos, gy nem is tudja igazn, hogy mit feleljen. Viszont a „Kivel jtszottl ma?” „ Mi volt ma a legjobb az oviban?” Kivel jtszottl a legtbbet? Mi volt ma a legjobb, ami trtnt? Mi volt a legemlkezetesebb? Minek rltl a legjobban?
· Az ilyen krdsekre knnyebben megtallja a vlaszt.
· Meslj, te is a napodrl! Kezd el te a nyitst fel, gy gy rzi, hogy egyenrang flknt kezeled t. Lehet, hogy gy magtl kezd el is a sajt lmnyeirl meslni.
· Prbld megteremteni azt a meghitt krnyezetet, amiben knnyebben megnylik gyermeked. Nlunk az egyik gyermekemnl a frds, a msiknl a frds utni idszak volt a kedvenc.
· Jtssztok el az ovit! A gyerekeknek sokszor nehz szavakba nteni az rzseiket, s elmagyarzni azokat a dolgokat, amik velk trtntek. A jtk sorn viszont kijtsszk magukbl ezeket az rzelmeket s esemnyeket. Lehet ovisat jtszani a kedvenc figurkkal, autkkal, bbokkal, de mi is lehetnk szereplk. Kitallhatunk, eljtszhatunk szitucikat, akr gy is, hogy az vnni s mi a gyerekek. Ez is segthet, hogy mesljen, hiszen ms szemszgbl lthatja a helyzetet.
· A babn, az autn, a kedvenc plss jtkon, vagy akr a bbjtkon keresztl megtudhatod, hogy mi az, ami gyermekedet foglalkoztatja. Megannyi stressz, lelki hats, rzelem juthat erszakmentesen felsznre. Ha nem , hanem a baba, aut, plss, bb "beszl", akkor knnyebben jnnek el a szavak.
· Nagyon j tlet, amikor a szlk lefekvskor elmeslik a gyermek napjt egy msik, kitallt szerepl brbe bjtatva – ilyenkor a gyermek is aktvan bekapcsoldik, s beleszvi a tbbi trtnetet, amirl mi nem is tudtunk. Az n fiamnak a piros auts mese volt a kedvenc kitallt szereplje.
· n az oviban nagy lvezettel hasznlom a rajzos naplt s/vagy sajt mest. Egynileg, vagy pr gyerekkel kln kuckban zajlik ez a ’szertarts’. Lelnk, bekuckzunk, s a gyermek/ gyermekek rajzolnak, n meg kommentet, trtnetet rok a rajz mell, amit kzben mondanak, meslnek.
Ha gyermeked vgre megnylik, s meslni kezd, hallgasd vgig, s ne szaktsd flbe! Mg akkor sem, ha nem mindig tetszik, amit mond. Nha elg, ha csak meghallgatod, ne vedd el a kedvt a folytatstl! Tiszteljk, vegyk emberszmba a gyerekeket s akkor igenis lehet velk beszlgetni gy, mint egy egyenrang partnerrel.
Ezek a lehetsgek tetszs szerint bvthetek, amg megtallod a sajt szemlyisgedhez, belltottsgodhoz ill tevkenysget. Aki nagyon nem rzi magnak ezeket a tevkenysgeket, az ne csinlja, keressen, kutasson tovbb nmagban.
Knyvajnl: A teljessg ignye nlkl.
Mt Gizella: Vidm Tapsi, Mrges Tapsi kalandjai, melyek segtenek feloldani a gyermek szorongsait.. Elixr Kiad
Beck Andrea: Titoktndr cm knyvei, melyek segtenek a pozitv gondolkods kialaktsban is.
Gygyt mesk
Meseterpia
|