Akusztikus figyelemfejlesztő gyakorlatok I.
I. fokozat
1.) „Név – út” játék
Jelöljünk ki egy kiinduló pontot a szoba egyik falánál, távolabb pedig a cél helyét. A gyermek a kiindulópontra áll és csak akkor léphet egy lépést előre, amikor a felsorolt szavak között a saját nevét meghallja. Pl.: „ház, kályha, virág, Péter, alma, baba, Péter, autó, labda, szék, Péter … stb”. A szavakat monoton hangon kell sorolni.
Ha a gyermek nem lépett előre nevét hallva, akkor megállítjuk, és egyet vissza kell lépnie. Ha nem téved, jutalom várja a célnál.
Ezt a játékot 4-5 fős gyermekcsoporttal is eljátszhatjuk, ilyenkor minden gyermek nevét beillesztjük a tárgynevek sorába. Ha versenyjátékot tervezünk, akkor minden gyermek kezébe négy kockát adunk, ha valaki hibázik, egy kockát letesz. Akinek a célnál minden kockája a kezében van, az a győztes. Aki elveszítette valamennyi kockáját útközben. Az kimarad a játékból a következő körig.
2.) „Ház – út” játék
Ezt a játékot hasonló szabályok szerint játszhatjuk, mint a „név – út” játékot, azzal a különbséggel, hogy itt a ház szót emeljük ki, azaz a gyermek a ház szónál léphet egyet előre. Nehezíthetjük a játékot úgy, hogy megváltoztatjuk a mozgást (előre lépés helyett guggolás, taps …), vagy a szavak sorába a gyermek nevét is beillesztjük, de ebben a játékban a saját név hallatára nem szabad mozdulni.
3.) „Nagynénimnek van egy macskája”
Ezúttal a gyermeknek (csoportnak) az a feladata, hogy a macska szóra figyeljen egyszerű mondatokban. Ha a macska szót hallja, fel kell állnia, ha a szó újból előfordul, akkor le kell ülnie. A mondatok ismétlődnek, de mindig csak az utolsó szót változtatjuk meg. Pl.:
A nagynénimnek van egy kutyája.
A nagynénimnek van egy macskája. (feláll)
A nagynénimnek van egy háza.
A nagynénimnek van egy kecskéje.
A nagynénimnek van egy macskája. (leül)
Ha több gyermekkel játszunk, akkor mindenkinek egy másik szóra kell mozdulnia. Nehezíthetjük a játékot úgy, hogy a mondatokban több szó is változik, de a gyermeknek mindig ugyanarra kell mozdulni, felállni majd leülni. Pl.:
Zsuzsi csokoládét eszik. (feláll)
Zsuzsi labdával játszik.
Zsuzsi csokoládét eszik. (leül)
Ebben az esetben a csokoládé szónál kell a gyereknek a megbeszélés szerint cselekedni. Ha a csoportban történik a játék, akkor minden gyermek kap egy, a többiektől eltérő mondatot, amelyre a fenti módon kell „mozognia”.
|