Akusztikus figyelemfejleszt gyakorlatok I.
I. fokozat
1.) „Nv – t” jtk
Jelljnk ki egy kiindul pontot a szoba egyik falnl, tvolabb pedig a cl helyt. A gyermek a kiindulpontra ll s csak akkor lphet egy lpst elre, amikor a felsorolt szavak kztt a sajt nevt meghallja. Pl.: „hz, klyha, virg, Pter, alma, baba, Pter, aut, labda, szk, Pter … stb”. A szavakat monoton hangon kell sorolni.
Ha a gyermek nem lpett elre nevt hallva, akkor meglltjuk, s egyet vissza kell lpnie. Ha nem tved, jutalom vrja a clnl.
Ezt a jtkot 4-5 fs gyermekcsoporttal is eljtszhatjuk, ilyenkor minden gyermek nevt beillesztjk a trgynevek sorba. Ha versenyjtkot terveznk, akkor minden gyermek kezbe ngy kockt adunk, ha valaki hibzik, egy kockt letesz. Akinek a clnl minden kockja a kezben van, az a gyztes. Aki elvesztette valamennyi kockjt tkzben. Az kimarad a jtkbl a kvetkez krig.
2.) „Hz – t” jtk
Ezt a jtkot hasonl szablyok szerint jtszhatjuk, mint a „nv – t” jtkot, azzal a klnbsggel, hogy itt a hz szt emeljk ki, azaz a gyermek a hz sznl lphet egyet elre. Nehezthetjk a jtkot gy, hogy megvltoztatjuk a mozgst (elre lps helyett guggols, taps …), vagy a szavak sorba a gyermek nevt is beillesztjk, de ebben a jtkban a sajt nv hallatra nem szabad mozdulni.
3.) „Nagynnimnek van egy macskja”
Ezttal a gyermeknek (csoportnak) az a feladata, hogy a macska szra figyeljen egyszer mondatokban. Ha a macska szt hallja, fel kell llnia, ha a sz jbl elfordul, akkor le kell lnie. A mondatok ismtldnek, de mindig csak az utols szt vltoztatjuk meg. Pl.:
A nagynnimnek van egy kutyja.
A nagynnimnek van egy macskja. (felll)
A nagynnimnek van egy hza.
A nagynnimnek van egy kecskje.
A nagynnimnek van egy macskja. (lel)
Ha tbb gyermekkel jtszunk, akkor mindenkinek egy msik szra kell mozdulnia. Nehezthetjk a jtkot gy, hogy a mondatokban tbb sz is vltozik, de a gyermeknek mindig ugyanarra kell mozdulni, felllni majd lelni. Pl.:
Zsuzsi csokoldt eszik. (felll)
Zsuzsi labdval jtszik.
Zsuzsi csokoldt eszik. (lel)
Ebben az esetben a csokold sznl kell a gyereknek a megbeszls szerint cselekedni. Ha a csoportban trtnik a jtk, akkor minden gyermek kap egy, a tbbiektl eltr mondatot, amelyre a fenti mdon kell „mozognia”.
|